7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ SAMSUN


Oktay Demir

Oktay Demir

21 Mayıs 2015, 13:57

07 Haziran 2015 seçimleri son yılların en kritik seçimleri olacak.

Gündemden bir türlü çıkmayan 17-25 yolsuzluk olayları, “paralel yapı”, Güney Doğuyla ilgili “çözüm süreci” ve bütün bunların arka planları…

Diğer taraftan ekonomideki istatistiki rakamlarının doğruluğunun tartışılması, Suriye ve Iraktaki geldiğimiz nokta ve dış politikadaki belirsizlikler…

Bütün bunlar ülkemizin geleceği açısından kırılma noktası oluşturuyor. İnsanlarımızın kafasında kocaman bir soru işareti bırakıyor. Hükümet tarafından yapılan sosyal mühendislik çalışmaları vatandaşlarımızın gerçeği görmesinin önününe her ne kadar bir nebze geçiyorsa da güneşin balçıkla sıvanmayacağını da herkes bilmektedir. Siyasi platformda Türkiye’yi her ne kadar güllük gülistanlık gösterme gayreti hasıl olsa da vatandaşlarımız bir noktadan sonra gerçeğin farkına varacaktır.

SEÇİMLERDE SAMSUN CEPHESİ…

Samsun’da seçimlerin AKP- CHP -MHP arasında geçeceği görülmektedir.

Bu arada SP Ve BBP ittifakının da ciddi etkisi olacağını da unutmamak lazımdır.

Yılardır Türkiye ortalamasına yakın değerler veren Samsunlu sessizliğini sürdürmektedir. Samsunlunun dikkate aldığı konuların başında Ekonomi, işsizlik, Güneydoğudaki gelişmeler, enflasyon artışının geçim sıkıntısına etkisi, gençlik ve ailenin yıpranması gelmektedir. Bu konuların toplumdaki refah seviyesine ve Uyuşturucu gibi sosyal olaylara etkisi seçmenin en önemli parametreleridir. Bu parametrelerin arka planını gözlemlemeye çalışan Samsunlu, 12 yıllık AKP iktidarını sorgulamaktadır.

2010- 2011 yılına kadar kronolojık olarak akılda kalanlar şöyledir.

-3 Kasım 2002 de AKP ipi önde göğüsleyip iktidar olmuştur.

- 17 Ocak 2003 Başbakan ABDULLAH GÜL danışmanı DAVUTOĞLU ‘na büyük elçilik vermiştir.

- 1 Mart 2003 de Irak teskeresi çoğunluk sağlanamadığından ret olunmuştur.

-8 Mart 2003 de Siirt ‘de milletvekilliği düşen Jet Fadıl ‘ın yerine RECEP TAYYİP ERDOĞAN millet

-Irakta Kuzey cephesi açılmadı fakat ciddi biçimde ABD ye lojistik destek verildiği söylendi.

-4 Temmuz 2003 de 11 Subay ve Astsubayın başına Süleymaniye de AMERİKAN askerleri tarafından çuval geçirildi.

-BASER ESAT 2004 de ailesiyle ANKARA ’yı ziyaret etti

-Maliye Bakanın oğlu 4.400 ton mısır getirdikten sonra Gümrük vergisi arttırıldı.

-Kamu malların ve arsaların satışı arttırıldı.

-Devlet güvenlik mahkemelerinin yerine özel yetkili mahkemeler kuruldu.

-Pırlanta ve elmasta KDV sıfırlandı.

-Kıbrıslı Rumlar hayır demeseydi KKTC ve Kıbrıs- Rum kesimi birleşecekti.

-İthalat % 40 artısı sağlanırken ihracat artışı geride kaldı.

-İthal malı kullanımlarından sonra kredi kartı kullanımlarında artış oldu.

-Finans bank, Tefken, Denizbank, Şeker bank yabancıların eline geçti.

-Likit yumurta İthalin de KDV %8 ‘e indi, bir bakanın oğlunun ithal ettiği öğrenildi.

-Rakı fabrikası arsasıyla 292 milyona satıldı ( Daha sonra burayı alanlar 810 milyona başkamüşteriye onu alanda 2,000 milyar civarında başka müşteriye satmışlar).

-Barzani Türkiye Kerkük a müdahale ederse bizde Diyarbakır a gireriz dedi.

-Referandum günü PKK Dağlıca karakolunu basıp 12 askerimizi şehit etti , 8 askerimizi kaçırdı( daha sonra DTP millet vekillerine teslim etti).

-Atatürk hava limanında Irak -Türkmen cephesi Genel Başkanına giriş yasağı getirildi.

-Petkim ve Tekelin sigara bölümü satıldı .( Samsun da ki yeni yapılan fabrikada satıldı ).

-Türk ordusu Kuzey Irak ‘a girdi Bilahare ziyarete gelen ABD Savunma Bakanıyla görüşüldü ve gittikten 24 saat sonra geri çekilinildi.

-Esat Besar ve ailesi Başbakan RECEP TAYYİP ERDOĞAN tarafından Bodrum da ağırlandı.

-Emeklilik yaşı 65’ e çıkarıldı.

-2009 yerel seçimlerinde 6 milyon seçmen aniden arttı.

-Muhsin Yazıcı oğlunun Şehit Naşına 47 saat sonra ulaşıldı .( hala belirsiz bir 47 saat )

-Obama ilk ziyaretini Türkiye ‘ye yaptı ve Ortadoğu da beraber hareket edeceğiz dedi.

-Urumçi deki Uygur Türklerine yapılan saldırıda 1000’e yakın Türk ölünce sanayi bakanının Çin mallarını boykot düşüncesi 6 saat sürebildi.

-Kürt açılımı başlatıldı.

-Türkiye ye giriş yapan 34 PKK lıyı 50 bin kişi PKK bayraklarıyla karşıladı.

- Sn. Recep Tayyip Erdoğan KADDAFİ adına yapılan insan hakları ödülünü aldı.

-SABAHAT TUNCEL nümayişte polise el kaldırdı.

-Arap baharı başlatıldı.

-Oslo görüşmelerinin PKK- MİT haberi basında yayınlandı.

-Bu saydıklarımız sadece 2010 ve 2011 e kadar hatırladıklarımız son 4 yıl içinde anılarımıza Bugün itibariyle Türkiye de eyalet sisteminin önü Bütün Şehir yasası ile açıldı. Kürtçenin resmi dil olma düşünceleri ve HDP’nin bölgedeki imtiyaz isteklerinin sonuçlarını da merakla bekleniyor.Ergenekon, Balyoz ve benzeri bütün soruşturmaların sorumlusu olarak müşahhas bir “paralel yapı Örgütü” görüldü. “Bu örgüt” adına Cumhuriyet Tarihin de görülmeyen Hâkim, Savcı, Polis tutuklandı. İktidarın asıl iş devleti idare etmek iken böyle bir yapının oluşması da düşündürücüdür. Ya devlet iyi kontrol edilemedi ya da böyle bir örgüt yok. Bu toz duman karışıklığının içerisinde basına karsı da bir tavır alınması gözlerden kaçmamaktadır 

Acaba Başkanlık sistemi adı altında totaliter bir rejimim önümü açılmaktadır.

Arap baharının sonuçlarında Libya, Yemen, Mısır, Irak, Suriye halkının hali içler acısıdır. Sadece 2 Milyon Suriyeli Türkiye ye sığındı ve Kontrolsüz bir şekilde sosyal problemleriyle Türkiye ye dağıldılar..

Suriye ile resmen savaş durumuna geldik.

Libya topçuları yük gemimizi vurdu.

Nasıl bir cevap verdiğimiz belli değil.

Mısırda MURSİ’nin idam kararı çıktı.

Bu acaba Ortadoğu’daki düşünce senaryolarının sonucumu idi?

Bu olaylar gelişirken Samsun halkı, Samsun’un yerel yönetimini de sorgulamaktadır.

Samsun, problemlerini önleyici hangi tedbirlerin alındığını merak eder. Bilhassa Şehrimizin en büyük

problemi işsizlik için istihdam yaratacak hiç yatırım yapılmadığı gibi hiçbir tesiste açılmadı.

Bazı Büyükşehir Belediyeleri istihdam için üretim arttırıcı sanayi tesislerine yer verirken Büyükşehir Belediyesi küçük ve orta ölçekli sanayi tesislerine bile yer veremedi. Bütün Şehir Yasası ile ilçe Belediyelerinin kolu kanadı kırılırken Büyük Şehir Belediyelerin de problemler yumağıyla karsı Karşıya bıraktı. Samsun Büyükşehir Belediyesi buna karşı bir sistem geliştiremedi Turizm konusundaki iyi niyetli çalışmalarda eksik projeler ( sahil yolu gibi) yüzünden heba olmaktadır.

Türk milletinin bu seçimde mevcut parlamenter sistemle gelişip değişmeyi mi yoksa başkanlık şemsiyesi altında daha dar kadrolu bir sistemimi destekleyeceği kararını verecektir.

Mevcut parlamenter sistemde bile hızlı ve kontrolsüz karar almanın sıkıntısı hissedilirken Güneydoğudaki problemlere sahip olan Türkiye şartlarında Başkanlık sisteminin sonuçlarının ne olacağını düşünmek bile korkutmaktadır. Sadece bu açıdan Güney Doğu’da ve Suriye, Irakla ilişkilerde gelinen nokta, Aksaray’ın yapılmasında basında yer alan müsriflik bile bir oyu vermeden on sefer düşünmeyi gerektiriyor.

Samsun halkı 7 Haziran seçimleri için parti tercihinde yüksek bir oranda hala kararsız görülmektedir. Vatandaş, anlaşılan son hafta kararını verecektir. Her 3 parti de 1 ile 4 milletvekili alma gücüne sahiptir. Bu durumda hangi sayıya ulaşacağı o partinin sistemli çalışmasına inanmasına ve seçmene ulaşmasına bağlıdır.

Son yılardaki en kapsamlı seçim beyannamesi ile yola çıkan MHP’de bu şartları iyi değerlendirip 4 milletvekili çıkaracak güçtedir. Tabanını toparlayan ve sandıklara hakım olan bir MHP bunu başarır.

Necip milletimiz her türlü olayı değerlendirip karar verecektir. Siyasette milletin bekasını düşünürken Allah (C.C.) rızasını kazanmayı da önemseyenlerin yardımcısı bellidir. Zafer bu konuda Samimi olanların olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.