Adaletin Tarifi: İnsanın Haysiyetine Saygıdır


Ece Aybüke Keskin

Ece Aybüke Keskin

19 Ağustos 2016, 22:03

Hukuk neden var? Hukuk Devleti tam olarak ne oluyor?                                                                                                               
Cevabı çok basit: Hukuk demokrasi için var. Yani demokrasi için sadece bir araç.

Hukuk Devleti ise: hukuk ile adaletli bir düzen oluşturan -bu düzen genelde anayasa ile sağlanıyor-  ve bu düzeni koruyan devletler oluyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin  bir hukuk devleti olduğu gibi.

Kâğıt üzerine yazmak ya da söylemek, açıklamak çok kolaydır. Hemen hemen herkes açıklayabilir, söyleyebilir.

Mesele uygulamak…

Hukuk kuralları gökten inme kurallar değildir.

Hazırlayanlar insan….

Peki ya zaafları olan biz insanların hazırladıkları kurallar ne kadar objektif oluyor, ne kadarı uygulanıyor orası muamma.
Sorun da tam bu.

Yani hukukun hazırlanması ve uygulanması hukuku hukuk yapıyor..

Prof. Dr. İsmail Tufan’ın da açıkladığı gibi; ‘’Yasalar insanlar için insanlar tarafından yapılır. Yasaları hazırlayan ve adalet sisteminin aktörleri demokrat değil ise, hukuk anlamı olmayan, sadece kendi varlığında gerekçe gören bir sisteme dönüşmektedir.’’

Gelelim bize;

Darbelerle hazırlanmış olan anayasamız - bizim hayatımızdaki çizgileri belirleyen kurallar- ne kadar demokratik hazırlandı veya bu anayasa kabul ettirilirken yapılan referandum ne kadar demokratik oldu?

Dört dörtlük bir anayasa hazırlanmış olsa bile bu sefer de uygulama safhasında zaaflar tekrar devreye giriyor.

Tabi ki her zaman hukuk uygulanmıyor; hukuk işlemiyor diyemeyiz. Bu bahsettiğim durum belli başlı yerlerde ve dönemlerde oluyor. Son zamanlarda olduğu gibi…

Günümüzde yaşanan olaylarda da gördük ki, güvendiğimiz hâkimlerden, savcılardan, polisler ve askerlerden bile vatan haini çıkabiliyor.

Biz böylelerine güvenip sırtımızı yaslayıp ‘benim hâkimim savcım var beni koruyan polisim var’ demişiz.

İnsanoğlu ‘çiğ süt emmiş’ diye boşuna denmiyor.
 
Nankörlüğün bu kadarına lânet olsun.

Bu topraklarda büyüyen, ekmek yiyen insanlar bu topraklara ihanet ediyor, ekmek yediği tekneye pisliyor.

İhanetin içinde yargı görevlileri yer almış ve yargıyı bu ihanete alet etmişlerdir. Ellerindeki yetkiyi kötüye kullanarak, hakkı, hukuku ve adaleti katlederek nice hayatları karartmışlardır.

Kiminin hakkını yemiş, kimini ise hak etmedikleri yerlere getirmişler.

Böylelerinin bulunduğu yargı adalet dağatabilir mi?   Ve ne yazık ki, yıllarca biz onlara güvendik;  ailevi sorunlarımızdan,  iş hayatımıza  kadar her konuda başvurup adalet aradık.

Sonuç hoşumuza gitmese de “adaletin kestiği parmak acımaz” dedik. Şimdi kaçımız diyebilir ya da kaçımız pişman bu cümlesinden?

Sonuç olarak, hukuk insan eliyle hazırlanıyor ve duygusal olan bizlerin elinden çıkan bu kararlar her zaman objektif olmayabiliyor. Ya da bu kuralların uygulanması kısmında yine biz insanlar devreye giriyoruz.

Her şeyin başı insan; karakterli insan, vicdanlı insan.  Onun da başı, aile de başlayıp dünya durdukça devam edecek eğitim, doğru eğitim. 
Ve
Cemil Meriç’in dediği gibi ‘’Adaletin tarifi: insanın haysiyetine saygıdır.’’… 
                                                                                  

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aydın semiz - 1 yıl önce
genç kardeşim çok sade bir uslupla olayı anlatmışsın. kalemine kuvvet. Allah zihin açıklığı versin . bellki hukuk okuyorsun. türkiye'nin biricik meselesi bu,
Avatar
aylin - 1 yıl önce
adaletin kestiği parmak acımaz ama haksız yere parmak kesilirse bir ömür öyle bir yara alırız ki unutamayız. sosyal bir toplumda yaşıyorken cezaevleri suçluları islah etmiyor bilakis daha profesyonel yapıyor. hırsız daha usta bir hırsız olarak çıkıyor. nerede hata yaptığını diğer hırsızlardan öğreniyor bir dahakine daha az hata yapıyor. eğitim toplumun her kesiminde olmalıdır.
Avatar
Can Kantığlu - 1 yıl önce
Milliyetçi Türk kızımız.
Kalemine kuvvet. Elbet çıkacak karanlıklar aydınlığa. Artık en ufak bir şüphem kalmadı. Ülkemizin ufku çok açık rahat olun,güvenin.
Avatar
orhan bulut - 1 yıl önce
Allah sizlerden razı olsun. Allah sizler gibi düşünenlerden de razı olsun. bu vatana sizin gibi gençler lazımdır. sizler var oldukça gözümüz arkada kalmayacaktır.