DEVLETİN PARTİLERİ VE MİLLETİN PARTİLERİ


Prof.Dr.Mustafa Özdemir

Prof.Dr.Mustafa Özdemir

17 Mayıs 2016, 22:18

Özellikle bizim ülkemizde siyasi partileri iki önemli kategori de incelemek mümkündür: Devlet partileri ve Millet partileri.

DEVLET PARTİLERİ: Bu tür partiler devleti koruma güdüsü ile vatandaşın pek çok özgürlüğünü ortadan kaldırır. Milletin içinde bir takım düşmanlar yaratılır. Doğal olarak bu düşmanlardan bazıları gerçekten devletin düşmanıdır. Ama bazıları da algı yaratmak ve “günah keçisi” üretmek üzere kurgulanan olaylardır. Bu durum demokrasinin evrensel kurallarının yok edilmesi veya çarpıtılması ile sonuçlanır. Millete, “doğrusu bizim yaptığımızdır” propagandası dayatılır. Demokrasi kültürü yeterli olan ülkelerde halk bunu affetmez.

MİLLET PARTİLERİ:
Bu tip partiler, milletin genel sağduyusunu yakalayıp milleti kendine inandıran partilerdir. Halk “işte bu parti benim partim, bu lider benim liderimdir” kanısına vararak bu tip partileri iktidara getirir. Bu partiler uzun süre iktidarda kalırlar. Zamanla devlet partisi olma yoluna girerler. Sonunda millet durumu fark eder ve bu partiler ya yok olur veya çok küçük bir yurttaş kitlesi tarafından desteklenirler. ANAVATAN PARTİSİ VE DOĞRUYOL PARTİSİ ÇOK ÖNEMLİ ÖRNEKLERDİR.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ(CHP)

Milli Mücadeleyi milliyetçi aydınlarla halk beraber yapmışlardır. Bu aydınlar CHP’yi milletin partisi olarak kurmuşlardır. Ancak yan etkiler, sol ve pozitivist aydınların yanlış yönlendirmesi ile CHP kısa sürede devlet partisi olmuştur. CHP’nin çok sayıda hayali düşmanı vardır. Milliyetçiler, Turancılar, dini çevrelerin büyük bir kısmı CHP’nin hedefindedir. Devlet bürokrasisine neredeyse 2000 yılına kadar hakimdir. Düşmanlarına aman vermez. Baştaki CHP milletin partisi olmaktan kısa zamanda çıkmıştır. Din karşıtı dayatmalara girişmiş ve milletin güvenini yitirmiştir. Bazen Ecevit ile ve Kılıçdaroğlu ile millete dönmeye çalışmışsa da kökleşmiş pozitivist aydınları halk benimsememiştir. 

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ(AKP)

AKP 2002 yılında milletin partisi olarak iktidara gelmiştir. 2007’lere kadar bu niteliğini kısmen de olsa korumuştur. Sonra bütün kadroları yanlış, adaletsiz ve İslam dışı uygulamalarla doldurmuş, tarafgirlik hususunda CHP’yi yüze katlayan haksızlıklara imza atmıştır. Adaleti tümden ele geçirmiş, eğitimi üniversiteleri ve tüm kamu kuruluşlarını yandaşlarına vermiştir. İslam dinine yüzde yüz aykırı olan bu duruma fetva veren sahte hocalar ve din görevlileri türemiştir. Bu dönemde İslam dininin imajı yerlerde sürünmüş, palyatif örtünme propagandaları ile imaj düzeltmek için yoğun propagandaya girmişler ve devam etmektedirler. Ülkenin okumuş kesimi bunların döneminde deizm ve ateizm illetlerine uğramış, yani ülkede dindarlık potansiyeli hızla erimiştir.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ(MHP)


Milliyetçileri siyasi ortama taşıyan merhum Alparslan Türkeş, daha kuruluşta bir aydın ve devlet partisi kurmuştur. Eğitime dayalı, köklü ahlak kuralları olan Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Erol Güngör, Atsız, Yılmaz Özakpınar, Galip Erdem, Nevzat Köseoğlu gibi daha yüzlercesi bulunan bir aydınlar ortamı üzerine kurulan bu parti uzun yıllar böyle kalmıştır. Devlet Bahçeli ilk yıllarda millete ümit vermiş, ancak kısa sürede o, çok dar bir kadro koridorunda devlet particiliği yapmış ve bugünlere gelinmiştir.

BUGÜNÜN KAVGASI MHP, BAHÇELİ’NİN ELİNDE KÜÇÜK BİR DEVLET PARTİSİ OLARAK MI KALACAK, YOKSA MUHALİFLERİN ELİNDE (ÖZELLİKLE MERAL AKŞENER’İN YÖNETİMİNDE) BİR MİLLETİN PARTİSİ Mİ OLACAK? 

BENİM TESPİTLERİME GÖRE MHP, BAHÇELİ’NİN ELİNDE KALIRSA KÜÇÜK BİR DEVLET PARTİSİ OLARAK DEVAM EDECEKTİR. BARAJ ALTINDA KALACAĞI KESİN OLAN BU PARTİ BELKİ DE KISA SÜREDE TARİHE KARIŞACAK, ÜLKÜCÜLER BÜYÜK ZARARA UĞRAMALARINA RAĞMEN YENİ ÇARELER ARAYACAKLARDIR.

MUHALİFLERDEN BİRİSİ GELİRSE, ÖZELLİKLE MERAL HANIM GELİRSE, BU BÜYÜK MİLLİYETÇİ AYDIN BİRİKİMİ İLE, MİLLETİ DE YANINA ALIRSA CUMHURİYET DÖNEMİNİN EN BÜYÜK DEMOKRASİ İNKILABI OLACAKTIR.

KISACA MHP İKİ BUÇUK MİLYON OKUMUŞU BULUNAN BİR CAMİANIN PARTİSİDİR, MİLLETİ DE YANINA ALMALIDIR. BİR FIRSAT DOĞMUŞTUR.
KİMSENİN BU FIRSATI TEPMEYE HAKKI YOKTUR! ÜLKÜCÜDEN HAİN OLMAZ’ AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAYIN. TV’YE ÇIKAN AVUKAT “BİZİM İKTİDAR DİYE BİR DERDİMİZ YOKTUR” DİYOR. Bu genç avukat 1960’larda milliyetçiler derneklerle yetinsin diyen neslin temsilcisi midir? İktidar istenmiyorsa MHP ne anlam taşır? KÜÇÜK BİR DEVLET PARTİSİ, ÖYLE Mİ?

YAZIMDAN “SİZ DEVLETİ İHMAL Mİ EDİYORSUNUZ?” SORUSU AKLA GELEBİLİR. HAYIR! DEVLETİ VE MİLLETİ BİR ARAYA GETİRİP YÜKSEK STANDARTLI BİR DEMOKRASİ KURMAK AMACIMIZ OLMALIDIR!
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.