MİLLİYETÇİLER ÜMMETÇİ OLABLİR Mİ?


Prof.Dr.Mustafa Özdemir

Prof.Dr.Mustafa Özdemir

14 Mart 2016, 21:26

Şu anda İslam ülkelerini yönetenler istisnasız “batının kölesi” durumundadır. Buna asla izin vermezler. O nedenle İslam Ülkelerine önce demokrasi gelmelidir, yani Hac ibadetinde olduğu gibi toplum ayrı milliyetlerde birlik olmalıdır.

ÜMMET VE ÜMMETÇİLİK NEDİR?


Bir dinin inançlarını kabul eden insanların tünü tanımlayan bir dini kavramdır. İslam Ümmeti demek, İslam inancına sahip olan insan topluluğu demektir. Genel anlamda ümmetçilik, aynı inanca sahip kimselerin bir devlet veya bir birlik çerçevesinde toplanmalarıdır. Bu genel kavramı verdikten sonra dünya koşulları, halkı Müslüman olan devletlerin rejimleri, ideolojileri, eğitim durumları, dış dünyaya- Hristiyan veya Güneydoğu Asya dinlerine sahip olan ülkelere- bağımlı olup olmamaları, standart demokrasi kurum ve kuralları bakımından ne durumda oldukları incelendikten sonra ümmet birliği gerçekçi bir şekilde tartışılabilir.

HANGİ ÜMMETÇİ FİKİRLER GERÇEKÇİDİR?

Pek çok milliyetçi, ümmetçiliğe peşinen karşıdır. Çünkü bu düşünürler ve insanlar nihai toplum biriminin millet olduğuna inanırlar. Nitekim ben de az bir farkla aynı düşüncede olduğumu baştan bildirmek isterim.

Yurt dışı eğitimi için İngiltere’ye gidene kadar ümmet görüşünü adeta reddediyordum. Yabancı bir ülkeye gidince bir arkadaş çevresi oluşuyor. Orada ulusal manada milliyetçiliğin pek önemli olmadığını gördüm. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından solcular, liberaller, etnik ayrılıkçılar vardı. Bunların hepsi kendilerine benzeyen topluluklarla dostluk ve birlikler kurdular. Biz milliyetçiler ve inançlı insanlar da üniversitenin mescidine namaz kılmak için gide gele orada dünyanın her yerinden gelen Müslümanlarla dostluk ve birlikler kurduk, yemekler tertipledik. Konferanslar verdik. Kaynaştık. O zaman anladım ki bir milliyetçinin kendi milleti ile ilgili sevgi, saygı ve tasarımlarının üstünde bir ümmet şemsiyesi var. Bazı kimseler bu şemsiyenin altındaki millet oluşumlarını kabul etmiyor. Bazıları da milletlerin üzerindeki ümmet şemsiyesini kabul etmiyor. Bana göre ikisi de yanlıştır. Sebeplerini iki başlıkla anlatmaya çalışacağım.

Böyle bir tekil ümmet devleti kurulamaz, ama kuruduğunu farz edersek hangi sorunlar oluşur. Devletin başı kim olacak? Etnik kısımlar buna nasıl bakacak, depotizm sorunu nasıl çözülecek, gelir dağılımı adil olabilecek mi? Büyük etnik gurupların küçük etnik guruplara tavrı nasıl olacak? gibi onlarca soru ve sorun ortamı doğacağı kesindir. Böylece kısa zamanda darmadağın olacaktır. Burada iki hususu açıkça belirtmeliyiz. Bilinmelidir ki, Cenbı Allah öyle bir birlik isteseydi bizi tek dilli, tek etnik kökenli yaratırdı. Üstelik KUTSAL KİTABIMIZDA bizi ayrı kavimler halinde yattığını bildiriyor. Bizi ve Kâinatı yaratan ALLAH siyasi İslamcı denen guruptan herhalde çok çok daha iyi bir hesap yapmıştır. Yani dini temeli olmayan bir ütopyanın peşine takılan siyasi ümmetçiler hiçbir gerçekliğe dayanmıyor. Ya halkı ifsat etmek için veya cehaletlerinden bunu yapıyorlar. Ya da din alanında mükemmel sömürü odakları oluşturuyorlar. Yani halkı kandırıyorlar. O zaman nasıl bir ümmetçilikten bahsediyorum?

MİLLİYETÇİ, DEMOKRATİK BİR ÜMMETÇİLİK OLABİLİR

Önce şu tespiti yapalım, ülkemizde veya diğer bir halkı Müslüman olan ülkede yaşayan ateistlar dahil herkes biraz ümmetçidir. Zira ülkemizde Filistinliler, Myanmarlı Müslümanlar, Doğu Türkistan’lı Müslümanlarla ve dünyadaki tüm Müslümanların sorunları ile herkes az çok ilgilenir. Bilinç siz de olsa bu bir gerçektir. Zaten İslam Devletleri de bazı ümmet kurumları kurmuşlardır. İslam İşbirliği Teşkilatı, İslam Bankası vb. bunlar arasındadır.

Avrupa Birliği gibi bir ümmet birliği oluşturmak için önce tüm İslam ülkelerinde HALK EGEMENLİĞİ tesis edilmelidir. Yani her İslam devleti demokrasiye geçmelidir. Şu anda demokratik bir İslam devleti yok. En yakın olan Türkiye, Endonezya ve Pakistan gibi ülkelerdir, bunlara da “hibrit” yönetim adı veriliyor. Yurt dışından tanıdığım bütün Müslümanlar böyle demokratik bir birlikten yanadır. İşte bu birlik İSLAM BİRLİĞİ olur. Bu da benim milliyetçi ümmetçilik anlayışım. Tabii bu görüş de şu anda ütopik gibi görünüyor. Ama siyasi ümmetçilerinki kadar uçuk değil. Gerçekleşme olasılığı var.
IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin ümmetçiliği sahtedir. İslam ülkelerini geri bırakmak, karışıklık ve savaş halinde tutmak için kurulan BATI’LI sömürgecilerin fesat örgütleridir.

Şu anda İslam ülkelerini yönetenler istisnasız “batının kölesi” durumundadır. Buna asla izin vermezler. O nedenle İslam Ülkelerine önce demokrasi gelmelidir, yani Hac ibadetinde olduğu gibi toplum ayrı milliyetlerde birlik olmalıdır.

MİLLİYETÇİ DEMOKRATİK ÜMMETÇİLİK İDEOLEJİSİ BÖYLE OLUR. YANİ BİR MİLLİYETÇİ RAHATLIKLA ÜMMETÇİ OLABİLİR.
ANCAK TEKİLCİ SİYASİ ÜMMETÇİLER YA SAHTEDİR, YA CAHİLDİRLER VEYA DİN SÖMÜRÜSÜ SÜRDÜREN MÜNAFIKLARDIR.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.