Sağlıklı Birey, Sağlıklı Toplum


Mustafa Keskin

Mustafa Keskin

28 Ağustos 2016, 21:56

Her sağlıklı insan, yaşantısında sevgi, saygı, nezaket, tatlı dil ve güler yüz bekler. Değer görmek, anlaşılmak, emeğinin farkına varılmasını, hakkının verilmesini, duygu ve düşüncelerine, kararlarına saygı gösterilmesini ister.  Aile içinde önemsenmek ister.

Çok haklıdır, çünkü hakkıdır. Çünkü mutluluğun ve huzurun kaynağıdır.

Çıkar yol: Birey, sağlıklı birey olabilmektir.

Kendini güvende, özgür hissetmeyen sağlıklı birey olamaz. Sevgi, saygı, değer görmeyen sağlıklı birey olamaz. Duygu ve düşüncesini açıklamaktan korkan sağlıklı birey olamaz. Hukuka, adalete güvenmeyen sağlıklı birey olamaz. Emeğinin hakkını alamayan sağlıklı birey olamaz. Kendini geliştiremeyen, ilerleyemeyen sağlıklı birey olamaz, toplumsallaşamayan yalnızlar sağlıklı birey olamaz…

Eğer birey, kendi içinde sağlıklıysa, kendisiyle barışıksa, mutlu ve huzurluysa, hakkını arayabiliyor ve alabiliyorsa çevresiyle sağlıklı ilişkiler kurar. Kendine güvenir ve kendini gerçekleştirebilir. Kendini gerçekleştiren birey,  hakkını arar, imkânlarını en iyi şekilde kullanır ve üretir. Üreticiliği, buluşları ve ortaya koydukları hem kendi ve hem de toplumu için katma değer, artı değerdir.

Kendini gerçekleştiren ve üreten bireylerden oluşan toplum da bu özellikleri gösterir. Kendi içinde sağlıklı ve barışıktır, huzurludur. Bu sağlık, barışıklık ve huzur diğer toplumlarla sağlıklı ilişki kurmasını kolaylaştırır.
Sağlıklı ve kendi içinde barışık, mutlu ve huzurlu, üretken bireylerden oluşan millet bu unsurların etkisi altında kalacaktır. Sağlıklı ve barışık olacaktır. 

Eğer insan kendi içinde barışık ve sağlıklıysa, ilişkilerinde bir duruluk ve huzur vardır.

Özetle;

Ben varım diyorsan, kendinin farkındaysan bireysin.
Konumunla ilgili tercihini kendin yapabiliyorsan bireysin.
Önemseniyorsan bireysin.
Hakkını aramayı biliyorsan, arıyorsan bireysin.
Kendini gösterebiliyorsan bireysin.
Özgürsen bireysin…


Sağlıklı bireylerin yetişeceği ortam, bunu amaç edinen devlet yönetiminin yapabileceği iştir.
Bu sebeple; hakkını aramalı, Devlet yönetimine bunu kabul ettirmek için çabalamalısın. Kendini göstermelisin ki Devlet sağlıklı bireylerin yetişeceği, birey – toplum ilişkisinin uyumunu sağlayacak çözümler bulsun.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.