Samsun kent bilinci


ALİ OSMAN MUŞ

ALİ OSMAN MUŞ

16 Ekim 2016, 16:34

Samsun yerçizim (coğrafi) konumu açısından Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kenti olmasına rağmen hak ettiği yerde değildir. Bu zihniyet ve kurumlarla elde edilebilecek bir olgudur. Yerel tarih, coğrafya, kültür üzerinde yapılacak çalışmalar ve çalışanlar desteklenmelidir. 

Kurumlar arası işbirliği  Samsun Kent Bilicine katkı yapar. Samsun 19 Mayıs Lisesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi arasında bir prokotol imzalanarak girşim başlatılabilir. 19 Mayıs Lisesi mezunlarından 19 Mayıs Üniversitesi kazananlara mezuniyet, yüksek lisans ve doktrolarını Samsun merkezli yapmaları kaydıyla süreceli burslar verilebilir.

Samsun temalı yapılan yayın ve araştırmalar ve tespit edilecek konular üzerinde araştırma yapacak araştırmacılara da ayrıca burs temin edilebilir.

Samsun dahilindeki gelenek ve görenekler tespit edilerek çocukların dahil edileceği yarışmalar ve hediye dağıtımı yapılarak nesillere atalarımızın kültürü yaşatılarak aktarılabilir. Örneğin Bafra “sele sepet top kandil geleneği” gibi gelenekler tespit edilerek kayıt kuyudatı çıkarılmalı ve söz konusu günlerde belediye destekli okul öğrencilerinin aktif olduğu ip çekme yarışmasından tutunuz benzeri yarışmaların da yapıldığı eğlenerek öğrenme ile  gelenekler  nesillere aktarılabilir. Bunun için mütevazi bir bütçe ile seçilecek ilk orta okul öğrenci guruplarına yönelik uygulama yapılabilir.   

Tokyo’da istisnasız tüm ağaçların altında Keyaki yazar. Sapporo kenti ile Sapporo birası bir arada anılır.  Samsun da bunu başarabilir.  Samsun Anneler Parkı ile bir adım atılarak parktaki ağaçların altına tüm ağaçaların isim ve tanıtımı yazılıp yıl boyu çevredki öğrencilerin parka gelerek parkur gibi ağaçları çalışacağı ve karşılığında çam sakızı çoban armağanı türünden hediyeler alacağı etkinlikler hem kent bilincini hem de tabiat  sevgisini artırır. Böylesi etkinlikler sadece organize olmak ile ilgilidir. Bütçesi de mütevazidir. 

Sokak köpek ve kedileri konusunda sınıfta kaldık. Köpek ve kedi sahipleri de temizliğe dikkat etmemektedir. Her yer hayvan kakası ile doludur. Bunun için gerekli uyarılar yapılmalı ve gerekirse kamera ile tespit ve ceza sistemine geçilmelidir. Sokak köpek ve kedileri için uygun yerlerde köpek ve kedi evcikleri yapılarak örneğin park ve uygun apartman çevrelerinde ve yollarda böylesi yuvalarda hayvanları barınması temin edilebilir. Kanımızca böylesi bir uygulama Türkiye’de belki de ilk olur. Smasun’a ve caddelerine  bir hava verir. Hayvanlar Samsun ile bütünleşir kente ve kent bilincine katkı yapar.  
  
Belediyenin yaptığı “Ata Yolu” güzel bir adımdır. Yolda 3-5-10 km. lik geleneksel ödüllü vatandaşa ve öğrencilere yönelik çeşitli sınıflandırmalar altında koşu, yürüyüş yarışmaları halk koşu ve yürüyüşleri 23 Nisan, 19 Mayıs günlerinde düzenlenebilir. İstanbul    Belediyesi tecrübesinden de yararlanılabilir.

Samsun rengi, Samsun kuşu, Samsun geleneksel yemeği ve benzeri kent ile simgeleşecek ögeler gerekirse halka sormak ve anket yapmak suretiyle süreç içinde belirnenip adım atılabilir.
 
     Karadenizin en büyük kentidir. Ama hak ettiği yerde değildir. Sürece bağlı vatandaşı da işin içine katacak uygulamalar Samsun’a hava verebilir.

Samsun Okul ve Müze temalı yıl boyunca uygulanacak eğitim öğretim amaçlı  geziler çok faydalı olur. Yaratıcı Drama Derneği ile Yıldız Teknik Üniversitesinin İstanbul’da yaptığı uygulama incelenerek Samsun’a uyarlanabilir. Kent Müzesi, Arkeoloji ve Gazi Müzeleri uygulama için elverişlidir. Gönüllülk esası üzerinden emekli öğretmen ve öğretim üyeleri de sistemin içine konularak maliyet düşürülür.  İnsanımızda bu haysiyet vardır.
 
 

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.