Sivri Sinek Isırıkları İçin Doğal Ev Çözümleri


Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

05 Ağustos 2016, 00:40

Kimyasal haşere ilaçları haşereleri, yani sinek ve diğer böcekleri öldürmelerine karşın, insanlara da zarar vermektedirler. Zira bunlar değişik kimyasal maddeleri içeriyor. Hem kokuları ile rahatsız ediyor, hem de akciğerimiz, nefes borumuz, cildimiz, gözlerimiz kısaca her şeyimizle haşereler gibi biz de zarar görüyoruz. Kısa adı DEET olan ve kimyasal açılımı N,N,-dietil-meta-toluamid olarak verilen kimyasal madde, picaridin ve IR3535 adlı maddeler püskürtmeli sivrisinek ve diğer haşere ilaçlarında bulunuyor. Amarikan Sivrisinek Kontrol Derneği(AMCA) ve EPA’ya bağlı Çevresel Çalışma Gurubu(EWG) yaptıkları çalışmalarda kimyasal kökenli haşere püskürtücülerinin insana zararlarını şöyle sıralıyorlar: HAFIZA KAYBI, NEFES DARLIĞI, BAŞ AĞRISI, KAS VE EKLEM AĞRISI, KAS ZAYIFLIĞI VE YORGUNLUĞU, TİTREME gibi hasarlardan söz ediyorlar.

SİNEK VE HAŞERE KOVUCU DOĞAL EV İLAÇLARI
Kimyasalların kullanılması yanında bilim çevreleri bitki kökenli ve zarar vermeyen sinek ve haşere kovucular üretmek üzere araştırma yapmışlardır. Bu hususta çok sayıda preparat mevcut olmasına rağmen başarılı bulunan dört tanesini aşağıya alıyorum:

A-Az zeytinyağı ile karıştırılmış vanilya yağı bir püskürtücü düzeneği ile püskürtülür. Sinekler bu ortama gelmezler. Bu karışım doğrudan beden yüzeyine sürülebilir. Bu durumda sinek yanaşmaz.

B-Tarçın yaprağı yağı yine bir püskürtücü ile püskürtülür. Bu ortama sinekler girmezler. Sinek yanaşmaması için bedene de sürülebilir.
C- Citronella yağı ile püskürtücü yardımı ile ortama yayılan buhar ortamına sinekler gelmezler. Bu yağdan sabunlara katılabilir. Sabunlar bedene sürülünce sinekler bu ortama gelmezler. Yağın kendisi de bedene sürülebilir.

D-Kedi nanesi adındaki ottan yapılan özüt doğrudan püskürtücü ile ortama verilebilir. Kedi nanesinin taze yaprağı dövülüp bedene sürülünce yine sinekler gelemezler.

HAŞERE ISIRIKLARININ DOĞAL TEDAVİSİ
Sivrisinek ve diğer haşere ısırıkları için çok sayıda doğal çözümler önerilmiştir. Bu yazıda Türkiye için en kullanışlı olanları ele alacağız. Kullanılacak materyalı kolaylıkla bulunabilenleri tercih edeceğiz.
  1. ISLAK SABUN İLE OVMA: Sivrisinek ve benzeri haşerenin ısırdığı yerler hem kaşınır hem de ağrı yapar. Ayrıca şişme durumu da oluşabilir. Tercihen kullanılmamış bir sabunu alıp ucunu ıslatınız. Ardından ısırık alanına oldukça kuvvetle sürterek ovunuz. 5 dakika ara verip üç kez tekrar ediniz. Hem kaşıntı hem de ağrı sona erer.
  2. TARÇIN UYGULANMASI: Tarçının sinekleri kovma, anti bakteriyel ve antifungal(mantar önleyici) özeliği vardır. Tarçın yağını ısırıklara sürüp ovarsak kısa sürede ısırıkların kaşıntısı gider. Toz tarçın ile ısırıkları ovmak da yararlıdır. Hafif ıslatıp bastırarak ovmak kaşıntıyı giderir. Kişiye rahatlatır.
  3. SALATALIK UYGULAMASI: Salatalığın bir ucundan kesip ısırığa bastırarak ovmak ısırığın kaşıntısını giderir. Eğer şiş varsa şişi de giderir.
  4. LİMON VE/VEYA MİSKET LİMONU: Limon ve limon kabuğunun içi ile ısırık iyice ovulur. Kaşıntıya iyi geleceği gibi anntibakteriyel ve antimikrobiyal olarak da kısmen etkin olur. İlaveten kaşıntıyı durdurur. Misket limonu ise normal limondan çok küçük olan bir limon türüdür. Bunu da aynı şekilde uygulamak gerekir. Narenciye suyunu aynı amaçla kullanmayınız. Zira uygulanan kısma güneş yanığı yapabilir.
  5. SARI PAPATYA: Bu bitkide çok sayıda flavonoidler vardır. Çay şeklinde hazırlayıp ısırıklara sürülebileceği gibi tazesi doğrudan cilde bastırılarak ovulur. Sakinleştirici özeliği vardır. Kaşıntıyı giderir.
  6. HAM ORGANİK BAL: Özelikle Yeni Zelanda’da üretilen Manuka Balı ısırıkları iyileştirir. Her hangi bir organik bal veya doğrudan uygulanan bal türleri de kaşıntı ve ağrıyı giderir. Sürüp ovmak daha etkili olur.
  7. ÇAY AĞACI YAĞI: Çay ağacı bizim bildiğimiz çayın ağaç veya yaprak kısmı değildir. Bu ağaç Avutralya’da yetişen çaya benzeyen bir ağaçtır. Çay ağacı yağı ise bu ağaçtan yapılır. Piyasada vardır. Mantara, mikroplara karşı etkilidir. Haşere ısırıklarını da iyileştirir.
  8. NANE VE NANE YAĞI: Naneden yapılan nane yağı yahut yaş ve taze nane yaprakları ısırıklar üzerine sürülürse kaşıntı ve ağrı gider.
  9. SARI SABIR OTU(ALOE VERA): Bu bitkide 130’dan fazla aktif doğal kimyasal madde ve 34 tane aminoasit vardır. Cilt için çok yararlıdır. Bu bitkinin dikenli kısmını kesip iç kısmını haşere ısırıklarına sürersek kaşıntı durur ve ağrı kesilir.
  10. FESLEĞEN: Kafur ve timol içerir. İster yağını veya esansını, istersek yaş bitkiyi doğrudan uygularsak kaşıntıyı giderir.
Bilgilerin çoğu: The American Mosquito Control Association(Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği) ve EPA’dan.

Prof.Dr.Mustafa ÖZDEMİR
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.