TÜRK MİLLETİ ZARÎF BİR MİLLETTİR


M.Halistin Kukul

M.Halistin Kukul

27 Mayıs 2015, 15:58

Türkçe sevdâlısı Nihad Sâmi Banarlı anlatıyor:

“ Birçokları gibi, benim de dilime bazen bir söz, bir cümle, bir beyit takılır, tekrarlarım. Bir târihte Neşâtî’nin:

“ Gittin ammâ ki kodun hasret ile cânı bile

İstemem sensiz olan sohbet-i yârânı bile”

Mısrâlarındaki buruk zevki tadıyordum. Arkasından, bir vak’a hatırladım:

Bir vapur yolculuğunda, bir Fransız yazarı, tanınmış bir Türk edîbine:

-Bir Türk şiiri var mıdır?

Demek tuhaflığında bulundu. Bu soru, şunun için tuhaftı ki şiirsiz millet, hattâ kabîle tasavvuru yanlıştır. Bir zamanlar Fransız kırallarının, hükümdârından himâye talebettiği milleti ise şiirsiz tasavvur etmek büsbütün tuhaf olmak lâzım gelir.

Türk edîbi, Fransıza XVII. asır şâiri Neşâtî’nin bir gazelini okudu ve açıkladı. Şiiri ses ve mânâ olarak zevkle dinleyen Fransız, bilhassa son beyti duyunca:

- O..dedi, bu mısrâları söyleyen milletin bir büyük şiiri olmak tabiîdir.

Ve şu cümleyi ilâve etti:

-Medeniyet nâmına bir başka eseriniz olmasaydı, yalnız bu mısrâ, ne ince bir millet olduğunuzu isbâta kâfiydi.”

( Bknz: Nihad Sâmi Banarlı, Şiir Ve Edebiyat Sohbetleri -1, Kubbealtı Neşriyat, İstanbul 1976, sy.9-10)

Muhakkaktır ki, bir milletin mensupları, önce kendilerinin farkına varmalıdırlar. Kim olduklarını yâni hüviyetlerini bilmeli ve bildirmelidirler. Mankurtlaşmamalıdırlar.

Banarlı ; devamla, buna, cevap arıyor:

“ Fransız, ilk sorusunda Türklere karşı ne kadar Avrupalı ise, son cümlelerinde de şiire karşı o kadar Avrupalıdır. Yâni bugün Türkiye’de bir kısım münevverlere ne yapsanız, Türk milletinin eski ve büyük bir şiiri olduğunu kabûl ettiremezsiniz. O, bir kere, mâzî düşmanlığında insaf kabûl etmez bir mutaassıptır. Hâlbuki, târihî Türk düşmanlığına rağmen bir Avrupalı, hakîkî şiirle karşılaşınca, düşmanlığını unutur. Şiirin güzelliğini düşünür.” ( Bknz: a.,g.,e., Sy.10)

Kendilerini inkâr eden bu “ münevverler”(!) olmayıverseler! desem, acaba çok mu şey talep etmiş olurum. Öyleyse şöyle diyeyim: Kendini inkâr kadar dehşetli bir azâb olabilir mi?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.