Alexa

AĞDAM - AĞ GÜNLERİNE KAVUŞACAK! 

Bugün Ağdam bölgesinin ermeni silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilmesinden 26 yıl geçiyor.

Tarih boyunca Azırbaycan topraklarına göz diken, yersiz toprak iddiasına olan ermeniler 1993 yılında daha bir rayonumuzu - Ağdamı işal etti. Ve bu işgal sırasında ermeni köpekleri onlarca sivil insanı, kadını, yaşlıyı, çocuğu hunharca katletti. Azerbaycan vatandaşlarını rehine ve rehin aldılar. Ermenistan'ın uluslararası hukuka aykırı eylemleri bugün de devam etmektedir. Yazıklar olsun ki, uluslararası kuruluşlar buna hala göz yumuyor.

Ağdam Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesinde şehirdir. 1988 yılının son aylarında Ermenistan'dan ve daha sonra ise Dağlık Karabağ'dan kovulup çıkarılan on binlerce azerbaycanlı sırf Ağdam bölgesine getirilmişti.

1993 temmuz 4'de ermeni kuvvetleri topçu ile Ağdamı bombalamış, şehrin büyük bir bölümünü imha etmişlerdir ve bunun sonucunda, askerler ve siviller şehirden tahliye edildi. 1994 mayıs 12'a kadar devam eden askeri saldırı sonucunda ise ermenilerin Ağdam bölgesi topraklarının 846,7 kare kilometresini, yani toplam topraklarının yüzde 77,4'sini işgal etmeyi başardılar.

Ağdan savunması uğrunda 5 yıldan fazla süren kanlı savaşlarda kısmetine 5897 şehit, 3531 kişi özürlü, 1871 kişi yetim çocuk düştü. Binlerce insan fiziksel sakatlama kazanmış, 126 bin kişiden fazla ağdamlı kendi öz evlerinden göçe zorlanmıştı. Ezeli-ebedi Türk yurdu olan Ağdam rayonu yağı düşmanda kalamaz. Kısa sürede kutsal yurt yerlerimiz yağı düşmandan kurtarılacak.

YORUM EKLE

banner325