Alexa

Aramızda Engel Yok

Nasreddin hoca ne demiş? Bana Damdan düşeni getirin. Hadi gelin hep birlikte bir empati kuralım.
Gözlerinizin görmediğini, doğadaki binbir rengi keşfedemediğinizi ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzce koşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğinizi, tek başına yemek yiyemediğinizi, güzel şarkıları dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesini duyamadığınızı düşünün? Ne zor değilmi ? Fakat bunlarla birlikte yaşamak zorunda olan milyonlarca insanımız mevcut ve her türlü zorluklara rağmen hayattan zevk almasını engelleriyle birlikte yaşamak zorunda olduklarını bildikleri için hayata dört eliyle sarılan insanlarımız.

Basit örnek; 

Dünya Milli Halter Takımı arkadaşlarımız gözleri % 95 görmese de Dünya şampiyonu olabiliyor, elleri, ayakları olmayan kardeşlerimiz çocuklarına annelik edebiliyor. Dişleri ile resim çizerek güzel sanatlarda Dünya sıralamalarında yer alabiliyor, Tekerlekli Sandalyede bedensel Engelli kardeşlerimiz yine Dünya okçuluk şampiyonasında birinci olabiliyor.  Bu kardeşlerimizin, zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır.

Demek ki Engel sadece bizim beyinlerimizde, Kalplerimizde ki Engellerimizi kaldırmak gerekiyor. 
Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin, umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, Devletimizin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Ancak Engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda Sivil Toplum kuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görev düşüyor.

Engelli kardeşlerimiz, Spor, Sanat, Edebiyat, Siyaset, Eğitim ve İş Dünyası da dâhil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza atmaktadırlar. Engellilerimizin toplumsal hayata katılmalarının gerekliliği ve onlara yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir zihniyet değişiminin yaşandığını görüyoruz.Bu günde Dünya çapında organizasyonlar düzenlenmekte olan bizler de UTEF (Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu) olarak Türkiye’de 51 İl, 63 İlçe ve 7 Avrupa Ülkesinde Temsilcilikleri bulunan bir Federasyonuz ve Temsilcilik yetki belgesini taşıyan her il ve ilçe başkanlarımızın bir birinden güzel etkinlik projeleri mevcut. Her şey Engellilerimiz ve Yaşlılarımız için bu başkanlarımızın arasında doğuştan Engelli olduğu gibi sonradan hastalık ya da kaza sonucu Engelli olan başkanlarımız; Engellilerimiz için her türlü fedakârlığı yaparak bu vatandaşlarımızın dertlerini bir nebze de olsa azaltmak için canla başla çalışıyor didiniyorlar. Türkiye’nin hemen hemen her bir köşesinde UTEF olarak Engelli dostlarımızın yanında olacağız. Tabi UTEF Genel Merkezimiz ve Başkanlığını yapmış olduğum Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Derneği olarak Sosyal Sorumluluk Projelerinde her zaman öndeyiz. Önce insan’ diyen, insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir geleneğin mensupları olarak bizler, her konuda Engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz.

Bizlerde bu özel günde tüm Engelli kardeşlerimizin sorunları ile ilgilenecek, bir gün sonra da 4 ARALIK Günü; Prof. Dr. Kaynak Selekler’den Yaşlılık, Unutkanlık ve Alzheimer adlı bir konferans dinleyip. Hemen ardından da hepsi bir birinden değerli sahne sanatçılarımızın yer alacağı bir eğlence programı düzenleyerek, ihtiyaç sahibi olan Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç listelerine göre, tekerlekli sandalye vs. temin ederek. Kendilerine günün anlamını yaşatacağız.

Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir.


Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen etkinliklerin, Engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan kardeşlerimizin sorunları hususunda toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, ülkemizdeki ve dünyadaki Tüm Engelli kardeşlerimiz için hayırlı olmasını dileyerek. Hepinize Engelsiz Bir Yaşam Diliyorum.Sevgiyle Huzurla, Sağlıkla  Kalın.

UTEF (Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Bşk Yrd. GÜLDANE KAYA  

YORUM EKLE