Alexa
banner314

Cezaevlerinde yatanlar insan değil mi?

Cezaevlerinin gayesi nedir? Neden cezaevleri vardır? 

Hapishaneler, teorik olarak toplumun genel "güvenliğini" sağlamak için vardır. Hapishaneler kişinin ıslahı ve yeniden topluma kazandırılması için vardır. Ancak pratikte gerçekten öyle midir? Yapısal olarak Hapishaneler korkutucu, ürkütücü ve toplumdan uzaklaştırıcıdır. Hapishanelerde farklı bir dünya farklı bir yapı, farklı bir organizasyon mevcuttur. Manevi olarak soğuk iklimi ve artı olarak görevlilerin insanlara davranış biçimleri ile birlikte cezaevlerinde insanların topluma kazandırılması mümkün olabilir mi?

Cezaevlerinin kaldırılması, suç işleyenlere karşı hiçbir şey yapılmaması arzu edilen bir durum değildir. Ancak, toplum içerisinde kişiyi suça iten ve teşvik eden unsurları da görmemezlikten gelemeyiz. Kişiyi suça teşvik edebilecek unsurların devlet tarafından ortalıktan kaldırılması için en önemli mücadele yöntemi eğitimdir. Konferanslar, tiyatro ve sinemalardır.

Devletin bütün şubelerinin veya birimlerinin sistemli bir şekilde çalışması kendi içinde organize olması bunların arasında bir boşluğun doğmamasıyla birlikte “Suç” olarak kanunlarda yazılı eylemlerin kendine suç işleyebilecek bir zemin bulamaması demektir.

Suç işlemeye müsait zeminlerin varlığı suçluları doğurmaktadır. Suç işlenmeye müsait zeminlerin ortadan kaldırılması, buna göre önlemlerin alınması gerekir. Suç işleyecek zeminlerin artmasıyla birlikte hapishaneler daha kalabalık olacaktır. Esas olan suçluyu azaltmaktır.

Cezaevlerinden çıkan insanların elinden tutulmalıdır. Cezaevinden çıkan insanları yeni suçlar işlemeye teşvik edecek zeminler üzerinde bırakmamalıdır. Devletimiz onlara sahip çıkmalıdır. İnsanların ne kadar çok karnı doyar, ne kadar çok aile bilincine ulaşır ve gelecek ile ilgili kaygılara düşmezse suç işleme olasılığı o kadar çok azalır.

Son zamanlarda medyaya yansıdığı kadarıyla kadına şiddet suçları ve cinsel taciz ve saldırı olaylarının arttığına şahit oluyoruz. Bunun sebepleri üzerinde durulmalıdır. Neden bu tür suçlarda artış vardır? Bu tür olayların artmasında ki sebep nedir?

Cezaevlerinde Yatanlar İnsan Değil mi?

Toplum olarak cezaevlerinde yatmış cezasını doldurup çıkmış insanlara bakışımız değişmelidir. Cezaevlerinde yatan ve çıktıktan sonra kendisine bir düzen kurmaya çalışanlarda insandır. Bu insanların yardıma ve teşvike herkesten çok ihtiyacı vardır. Şu anda Türkiye cezaevlerinde 200 binin üzerinde insan bulunmaktadır. Bunların bir kısmı çocuk yaştadır. Cezaevleri genel Müdürlüğü tarafından mahkumlara yönelik “Mahkumları topluma kazandırmak“ için yapılan çalışmaları çok faydalı çalışmalardır ancak yetersizdir.

Cezaevlerinde yatan her bireyi insan olarak görmelidir. Onlarında anası babası ailesi var. Onlarında sevenleri ve sevdikleri var. Onlarda hayata tutunmak ve hayatta başarılı olmak isteyen insanlar.

Mahkum yakınlarının seslerini sosyal medya aracılığıyla duyuyoruz. Bu insanların içinde bulunduğu durumun ne kadar kötü olduğunu anlamak için biraz olsun empati yapmaya davet ediyoruz.

YORUM EKLE

banner307

banner325