Alexa

DAİRE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Daire satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Daire alırken sonradan pişman olmamak için ne yapmalıdır? bunlar önemli sorulardır. Bizde bunların önemine binaen elimden geldiği kadar bu sorulara cevap vereceğiz.

Öncelikle insanlarımızı bu konularla ilgili aydınlatma fırsatını  verdiği için kapsam haber Genel Yayın Yönetmeni Ramazan çağlar Bey’e teşekkür ederim.

Geçmişten bugüne yaşam standartlarımız ve yaşam konforumuz oturduğumuz binaların yapımı dayanımı bir nesilden diğerine geçerken bir önceki nesilin yaptıkları yapıları biz çocukları ve bizim çocuklarımız neden beğenmiyor? Gerçekten bu devasal yapılara ihtiyacımız var mı? Avrupa'ya baktığımızda neden eskiler daha kıymetli? Bütün bunları da ilerleyen zaman diliminde değerlendirecek ve yorumlarımızı sizlerle paylaşacağız.

DAİRE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Daire alırken genel olarak hepimizin aklına gelenleri şöyle sıralayabiliriz:  Huzur, konfor, sağlık ve sağlamlık…

Peki bunlar bir binada nasıl sağlanır? 

İşte burası tamamen Müteahhit firmanıza kalmış bir husus…

Bizler, müteahhit firmamıza teknik donanıma sahip kişiler olarak sunarız. Bu bilgileri değerlendirmek sadece onların tercihine kalmış bir durumdur.

Evet daire alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor demiştik.
 
Artik binaların taşıyıcı betonarme ve demir donatılarında son yaşanan deprem hadiselerinden dolayı, denetimler arttı ve yapı denetim firmaları bu işi çok güzel takip ediyor. Ancak, binanın sağlamlığı yanında sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sunabiliyor mu?

Tüketicilerin en büyük sorunu daire alırken sadece konfor cazibesine takılmış olmalarıdır. Bir hevesle aldığınız ancak aldandığımız dairenin konforunun içinde boğulup gittiğimizi sonradan fark ediyoruz...

Daire alırken biz tüketicilerin sorması gereken hususlar  şunlardır:

Daire içinde, ıslak zeminlerde yani tuvalet ve banyolarda, balkonlarda seramik altinda islak zemin, su izolasyonu kullandınız mı? Kullanmadıysa ileride yaşanacaklar üst komşunuz ya da alt komşunuz veya siz bu bölümlerde
su kaçağı olduğunda daire içi odalarında kabartmalar tavanlarda damlamalar ve sonrasinda maliyetli bir o kadar da zor bir iş çıkacak hem maddi hem manevi üzüleceksiniz.

Bir diğer konu siz burada kendinize ve çocuklarınıza yaşam alanı alıyorsunuz artık eskisi gibi doğa ortamlarında yaşamıyorsunuz aldığınız dairenin iç cephe duvarlarında kullanılan ürünler hava alıyormu?

Anti bakteriyel mi ?

Ses yalıtımı yapıyor mu?

Su ve nem yalıtımı yapıyor mu ?

Isı yalıtımı?

Yangın yalıtımı yapıyor mu ?

 Yani sagliklimi en önemlisi de bu değilmi bunlar olunca sağlık zaten oluyor arkadaşlar.

Gelelim dış cepheye....

Son zamanlarda dış cephelerde bilinçsizce bir uygulama sistemleri almış başını gidiyor neden görsellik desinler benimki seninkinden daha güzel desinler biz bunları düşünürken herif hamuduyla götürüyor. Senin sağlığınmış , yanarmis, sonermis kimsenin umrunda değil arkadaşlar.  Bazı müteahhitler konuya dahil etmek istemem bunları istisna tutmak lazım. Tabi bunlarda parmak sayısını geçmez. 

DIŞ CEPHEDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? 

Dış cephe önemsiz değildir. Bir yapının en önemli koruyucu unsurlarından birisidir dış cephe. 

Dış cephede dikkat etmemiz gereken maddeler şöyle olmalı:

Kesinlikle yanmaz olmalıdır. 

Allah göstermesin çok küçük bir yangında dikkatsizce ucuz diye tercih ettiğimiz bir malzeme ile yaptırdığımız dış cephenin yanmaya başlamasıyla birlikte kurtulma şansımız bile çok büyük riske girebilir. 3 kuruş daha az ödeyerek ödün verdiğimiz kalite bizi canımızdan edebilir. kendi elimizle kendi mezarını kazmaya bu kadar hevesli olmamak gerekir. 

Ses yalıtımı:

Ses yalıtımı özelliği taşımayan bir dış cephe bizim konforumuzu bozmaktadır. Çocuklarımızın ders çalışmalarını, bebeklerimizin uyku düzeni bozmaktadır.

Özellikle çağımızda trafiğin artması, hemen yanıbaşlarımızda yapılan yeni mesken ve binaların çoğalması, korna sesleri, hatta kendini bilmez insanların yüksek sesle konuşması ve naraları bizim sağlığımızı bozabilir.

Ses yalıtımının faydalar saymakla bitmeyeceği gibi zararları da anlatmakla bitmez. Bu yüzden ses yalıtımı da çok önemli olmaktadır.

Su yalıtımı:

Su yalıtımı da en az ses yalıtımı kadar önemli olmaktadır. Bu da bizim konforumuzu etkilediği gibi psikolojimizi de bozmaktadır. Hiç birimiz banyomuzun, tuvaletlerimizin, istenilen kalitede yapılmayan matolamalarda yağmur suyunu emen duvarlardan sızan suyun iç kısımlarda meydana getirdiği tahribat sağlığımızı etkilediği gibi, cüzdanımızı da etkileyecektir. Bu da cimrilik yaparak ucuz yaptırdığımız işin çok daha fazla para harcamak demek olacaktır.

YORUM EKLE