Alexa
banner314

Dünya Yeniden Şekilleniyor

Her şey İngiltere’nin 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda halkın yüzde 52'si AB'den ayrılma yönünde karar vermesi ile ortaya çıktı. İngiltere'nin Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) sürecini resmen başlatmış olup 2019 yılı içinde AB'den ayrılması bekleniyor.

Brexit Nedir?

Britanya'nın (Birleşik Krallık) ilk iki harfi (Br) ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması anlamına geliyor.

Bu çıkış süreci aynı zamanda İngiltere’nin parçalanma sürecini de beraberinde getirebilir. Her ne kadar Ülkenin yüzde 52 si istese de İngiltere’nin bünyesinde olan İskoçya ve İrlanda Avrupa Birliğinden çıkmak istemiyor. Batı sermayesinin en güçlü üyelerinin merkezi olan İngiltere,  ABD’nin en sıkı müttefiki olup, Kıta Avrupa’sından ayrılması hem bölünmesine hem de Avrupa Birliği’nin dağılmasına neden olabilir.

İngiltere Her An Dağılabilir

İskoçya başbakanı ülkesinin “geleceğini AB’nin bir parçası olarak gördüğünü” söyledi. Son referandumda yüzde 55 oyla Birleşik Krallıkta kalma yönünde oy kullanan İskoçya bu kez bağımsızlığını ilan edip AB’ye katılmak isteyebilir. İskoçya Başbakanına göre, İskoçya’nın yüzde 72 ile AB’de kalma yönünde oy kullandığını dikkate alırsak ülkenin yeni bir referandumla bağımsızlığını ilan etmesi her an mümkün.

Kuzey İrlanda’ya gelince yüz yıldır İngiltere’den ayrılmak için mücadele ediyor. Şimdilik büyük ölçüde dağılmış ve silahlı faaliyetlerine son vermiş olan IRA ile Ira’nın siyasi kanadı olarak kabul edilen Sinn Féin partisi de Kuzey İrlanda’nın İngiltere’den ayrılması için çalışmalarını hızlandırdı. İrlanda’nın kuzeyinde yaşayan halk, ulusalcılar, cumhuriyetçiler, birlikçiler ve diğerleri AB’de kalmak istediklerini referandumda açıkça belirttiler. Kuzey İrlanda başbakan yardımcısı sınır oylamasının gerekebileceğini söylemişti: Yani sizin anladığınız İngiltere her an dağılabilir.

İngiliz bilim insanları aylardır AB’den ayrılma (Brexit) kararının yanlış olduğunu, bu arılığın hem üniversiteler arası işbirliğine hem de ortak bilimsel araştırma bütçelerine zarar verebileceğini belirtseler de Amerika ile müttefiklik anlayışı İngiltere’nin sonunu getirebilir. Daha net ifadesiyle İngiltere AB destekli bilimsel araştırma bütçesinde yılda 1,4 milyar dolar kayba uğrayacak. Aynı zamanda Horizon 2020 gibi kritik araştırma programlarından yararlanamayacak. Bu programlardan çıkmamak için cebinden para ödemesi gerekecek. Üstelik İngiliz vatandaşları serbest dolaşım hakkında da kısıtlamalara uğrayacak..

Yıllardır İngiltere Türk vatandaşlarına vizede sıkıntı çıkardı. Sadece parası olan insanlara öncelik verdi. Ancak şimdi kendi bilim insanları Schengen vizesini kaybederek sıkıntı çekecekler.

Körle Yatan Şaşı Kalkar

Amerika’nın doğal müttefiki olan İngiltere aslında Avrupa Birliği'nden ayrılmayı biraz da enerji kaynaklarına tek başına hakim olmak istediğinden seçti. Diğer bir hususta tıkanan Avrupa, Amerika ve Arabistan yarımadası arasında ki ticareti Asya bölgesi'ne kaydırmak suretiyle yeni ticari alanlar açmak istemesiydi. 1989 da kurulan Amerika ile pasifik işbirliği APEC Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong (Çin), Tayvan (Çin), Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya Federasyonu, Singapur, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam ile birlikte 21 üyesi bulunmakta. APEC üyeleri dünya nüfusunun yüzde 40’ına, dünya GSYMH’sinin yüzde 56’sına ve dünya ticaret hacminin yaklaşık yüzde 48’ine sahip bulunmaktalar. Amerika’nın güdümünde hareket eden İngiltere adım adım parçalanma eşiğine gidiyor.

Dünya Yeniden Şekilleniyor

Dünya’nın en güçlü sermayelerden birisi olan  İngiliz sermayesi  ve Avrupa sermayesi bazen ortak hareket etse de bazen de ayrılığa düşerek petrolü kendi başlarına kontrol etmek istiyor. Bunun sebebi ise son 30 yılda temiz enerji kaynaklarına yatırım yapmamış olmaları. Şirketler petrol azalıp yumurta kapıya dayanmadan hareket etmediler. Şimdi aniden petrolden çıkarlarsa iflas edecekler. Tek çözüm Ortadoğu’daki ülkeleri yeniden yapılandırarak petrolü ticari değeri bitene kadar kontrol etmek. Diğer taraftan Daralan ticaret koridorunda Orta Asya bölgesinde ticaretin şekillendiğini ve Dünya Liderlerinin Orta Asya’dan çıkacak olduğunu görmeleri ile 1989 da kurulan Amerika ile pasifik işbirliğini APEC harekete geçirmek, Orta Asya ticaret kartını oynamak istemeleridir.

Avrupa birliğinde işci ücretlerinin 45- 50 Dolar seviyesinde seyretmesi, Çin’de de 30 Dolara çıkmasıyla ticareti ve işçiliği işçilik ücreti 20 dolar seviyesinde seyreden Vietnam, Kore, Hindistan, Endonezya bölgelerine kaydırmak istemeleri bu nedenle Avrupa Birliği'nden ayrı bireysel olarak hareket etmek istemeleriydi. Diğer bir deyişle gelecek Orta Asya bölgesinde atmakta, Avrupa Birliği de parçalanmak üzere.  

Dünya Liderliği El Değiştirmek Üzere

Sevgili dostlar artık Dünya liderliği el değiştirmek üzere. Amerika ve İngiltere bunun farkına varmış durumda. Bu nedenle geleceğin liderleri arasında Çin, Japonya, Hindistan, Rusya, İran ve Türkiye’nin olacağını görmüş durumdalar ve bu liderliği kaybetmek istememektedirler. Bu bölgede yapılacak ticaretin bizzat kendi güdümlerinde şekillenmesini istemekteler. Bu kez ikinci defa İran’a ambargo tehdidine Türkiye ile birlikte Rusya ve bazı Avrupa birliği ülkelerinin de hayır demesiyle Amerika yalnızları oynamakta. Sanırım Amerika’nın burnu bir hayli sürtülecek.

Batı sermayesi AB’nin ve İngiltere’nin bölünmesini ve  İngiltere’yi kendine güvenli bir ada olarak görmek istemektedirler. Sizin anlayacağınız Dünya yeniden şekilleniyor., liderlik el değiştirmek üzere. Ekonomisi güçlü olanlar liderlik tahtına oturacak, ve Dünya’da söz sahibi olacaklar.

OSMANLIYI PARÇALAYANLAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ PARÇALAMAK İSTEYENLER KENDİ TUZAKLARINA DÜŞTÜLER

Bir zamanlar Osmanlıyı parçalayan, hasta adam diye saldıranlar genç Türkiye Cumhuriyetini de parçala derdine düştüler. Ama bu günlerde kendi oyunlarına düştüler. İleri aşamalarda Avrupa’da ki bazı ülkeler de parçalanmanın eşiği altındalar. İspanya’nın en müreffeh bölgesi Katalonya halkı, İtalya’da Toskonya - Venedik - Napoli – Sicilya Padanya - Güney Tirol, İngiltere de ise İskoçya ve İrlanda, Belçika'nın kuzeydeki Flaman Bölgesi, Almanya'nın Bavyera eyaleti ve Fransa'ya bağlı Korsika Adası bağımsızlık peşindeler.

Gelecek Orta Asya’dan doğacaktır. Ülkemiz geleceğin lider adayları arasındadır. Yeter ki ekonomimiz sağlam ve ayaklarımız yere tam bassın

Saygılarımla

YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan
orhan - 8 ay Önce

çok iyimser tablo bence. bahsettiğiniz değişmelerin hepsi olsa bile mevcut hakimiyeti dengeyi bozacak bir değişim kesinlikle olmayacak. bunların hiçbiri dengeyi değiştirmeye yetmez. türkiye için durum daha da acı. bu labirentin içinden çıkmaya gücümüz yetmez. güçlü ekonomimiz yok güçlü bir altyapımız yok. dolar kesinlikle geri gelmeyecek. bir ülkede insanların hem mal varlığının hem de gelirlerinin (gelecektekiler de dahil) yarısını yok ediyorsunuz. bir ülkeye bunu yapmaya yeten bir gücü 100 yıl içinde geçemezsiniz.

banner307

banner325