Alexa

21. asır Türk dünyasının asrı olmalıdır

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışmalara dikkati çekerek, "Bizim topraklarımızda istikrar var. 21. asır Türk dünyasının asrı olmalıdır" dedi....

21. asır Türk dünyasının asrı olmalıdır

Azerbaycan'ın Gebele kentinde yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi)  III. Zirvesi'nin devlet başkanları oturumu dün başladı.  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Haydar Aliyev Kongre Merkezi'nin girişinde aile fotoğrafı çektirdi. Türk Konseyi'nin II. Zirvesi'ne ev sahipliği yapan ve dönem başkanlığını yürüten Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, toplantının açılış konuşmasını yaparak dönem başkanlığını Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e devretti.

İşbirliği daha da gelişsin

Başkanlığı devralan Aliyev, geçen yıl Kırgızistan'ın başarılı dönem başkanlığı sayesinde Türk devletleri arasında işbirliğinin daha da derinleştiğini ve ivme kazandığını ifade ederek, bu işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha da derinleşeceğini, kapsamlı hale geleceğini ve yeni bir merhaleye ulaşacağını vurguladı.

Yeni bir format

Azerbaycan'ın Nahçıvan kentinde yapılan konsey toplantısını anımsatan Aliyev, bu toplantıdan günümüze kadar halklar arasındaki işbirliğinin her geçen gün daha güçlendiğini ifade ederek, Türk dünyası ülkelerinin birbirini daha yakından tanımak için karşılıklı fırsat oluşturması gerektiğini kaydetti. Nahçıvan'daki zirvede, Türk devletlerinin işbirliği için yeni bir format yaratıldığını ve Türk Konseyi'nin kurulduğunu anımsatan Aliyev, bundan sonra da bu zirve toplantılarının daimi olarak sürdürüleceğini söyledi.

Birlik gücümüzü artırır

Halkları ortak tarih ve değerlerin birleştirdiğini belirten Aliyev, asırlar boyu halkların birbirine destek olduğunu, bağımsız devletler olarak da karşılıklı şekilde hep dayanışma içerisinde olduklarını ifade etti. İkili olarak da çok iyi ilişkiler içerisinde olduklarını ifade eden Aliyev, kardeş devletlerin birbirinin yanında yer almasının doğal olduğunu, uluslararası kuruluşlarda birlik olmanın ülkelerin gücünü artıracağını söyledi.

Karabağ sorunu çözülürse bölgeye hitap eder

Bölge güvenliğinin önemine dikkati çeken Aliyev, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ sorununa değinerek, Azerbaycan topraklarının uzun yıllardır Ermeni işgali altında olduğunu, uluslararası kuruluşlar tarafından kabul edilen kararnamelerin Ermeniler tarafından hiçe sayıldığını ifade etti. Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde ve uluslararası normlar kapsamında çözülmesi gerektiğine işaret eden Aliyev, sorunun çözümünün bölgenin güvenliğine katkı sağlayacağını vurguladı.

 

Türk konseyi bir zirve

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de zirvedeki konuşmasında, Türk Konseyi'nin artık bir marka haline geldiğini belirterek, konseyin kurumsallaşması için daha fazla çaba gösterilmesini istedi. Kardeş ve komşu ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesinin önemini vurgulayan Nazarbayev, Türk dili konuşan 6 ülkenin ortak milli gelirinin 1 trilyon 150 milyar dolara ulaştığını ancak ülkeler arasındaki ticari hacmin potansiyele uygun olmadığını dile getirdi.

Tarihimiz ortak geleceğimiz de

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ise konuşmasına, tarihi ortak olan devletlerin geleceğinin de ortak olmasını dileyerek başladı. Ortak gelecek için ulaştırma altyapısının önemine işaret eden Atambayev, halklar arasındaki birliği sağlayacak projelere destek verdiklerini kaydetti. Ulaştırma alanındaki işbirliğiyle halkların da birbirine yakınlaşacağını söyleyen Atambayev, "Çok projeye başlayıp bitirmemektense az sayıda önemli projelere ağırlık verip onları bitirelim. Müşterek bir gelecek için başarılı bir zemin olacaktır" dedi. Atambayev, kendilerinin ya da bir sonraki neslin tercümansız bir araya gelerek konuşacağı günlerin de geleceğine olan inancını ifade etti. Atambayev, Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan'ın ekonomik başarısından ve istikrarından büyük gurur duyduklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 21:07
YORUM EKLE