Alexa

25. Arap Birliği Zirvesi kısa sürdü...

- Daha önce 2 gün olarak planlanan zirvenin bugün sona ereceği belirtildi

 25. Arap Birliği Zirvesi kısa sürdü...
banner327
Kuveyt'te düzenlenen ve 2 gün olarak planlanan 25. Arap Birliği Zirvesi'nin bugün sona ereceği bildirildi.

Zirveye ev sahipliği yapan Kuveyt Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Halid el-Cerallah, düzenlediği basın toplantısında, zirvenin süresiyle ilgili bir değişikliğe gidildiğini belirterek, "Zirve bugün bitecek. Zirvede alınan kararlar ve sonuç bildirisi bu akşam açıklanacak" dedi. 

Daha önce 2 gün olarak planlanan zirvenin süresinin neden kısaltıldığıyla ilgili bilgi vermeyen Cerallah, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Katar arasında yaşanan gerginliğin zirvenin gündeminde yer almadığını belirterek, "Bu konu, Körfez İşbirliği Konseyi'nde ele alınacaktır" diye konuştu. Cerallah, Filistin meselesi ve Suriye krizi başta olmak üzere zirvede bölgesel meselelerin ele alınacağını hatırlattı.

Mısır'daki gelişmelere değinen Cerallah, "Halkın onayladığı 'yol haritası'na destek veriyor ve her zaman Mısır'ın yanında yer alıyoruz. Belirlenen yol haritası, terörle mücadeleye destek sağlıyor, ümmetin çıkarlarını gerçekleştirmek üzere istikrarı gözetiyor" ifadesini kullandı.

Kuveyt'te 14 liderin katılımıyla başlayan 25. Arap Birliği zirvesinin 2 gün olarak planlanmıştı.

 Arap Birliği zirvesi, 14 liderin katılımıyla Kuveyt'te başladı.

Başkent'teki Beyan Sarayı'nda gerçekleşen zirvenin açılışında, önceki dönemin başkanı Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani konuşma yaptı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Irak, Bahreyn, Fas ve Umman'ın lider seviyesinde katılmadığı zirvede, rejiminin "sivillere yönelik saldırıları" nedeniyle üyeliği 2011 yılında askıya alınan Suriye'nin koltuğu boş kaldı. Zirveye katılan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba ise BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Ahdar el-İbrahimi'nin yanında oturdu.

Arap Birliği Zirvesi'nde başta Suriye krizi ve Suriyeli sığınmacıların yaşadığı insani dram, Filistin meselesi ve ortadoğu barış görüşmeleri olmak üzere birçok siyasi, güvenlik, ekonomik ve sosyal meselenin ele alınacağı belirtilmişti.
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 15:03
YORUM EKLE