Alexa
banner314

AB KOMİSYONUNDAN TÜRKİYE'YE UYARI

Çiçeği burnunda Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan Türkiye’ye ilk uyarı!

AB KOMİSYONUNDAN TÜRKİYE'YE UYARI
banner327
Çiçeği burnunda Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan Türkiye’ye ilk uyarı!

 Genişlemeden sorumlu yeni Komiser Johannes Hahn, Türkiyeli liderleri uyararak, müzakere sürecinin ancak evrensel haklara saygı gösterileceğini ve reformların devam edeceğini ‘taahhüt’ etmeleri durumunda sürebileceğini söyledi.

 

Yeni görevine başlayabilmesi için Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayına ihtiyaç duyan Hahn, önceki gün görücüye çıktı ve AP üyelerinin zor sorularına muhatap oldu. Hahn, Türkiye’ye ilişkin çok sayıda soruya cevap verdi. Yeni Komisyon’un başkanı olacak Jean Claude Juncker’in Hahn’a gönderdiği görev mektubunda Türkiye’ye hiç yer vermemesine rağmen, Avusturyalı Komiser, 15 dakikalık vizyon konuşmasında Türkiye’ye atıf yaptı. Ankara’yı evrensel haklar ve reformlarla ilgili ikaz etti.

 'Türkiye'de olanlar kabul edilemez'

 
Türkiye’de yargının bağımsız olup olmadığı ve medyaya uygulanan baskıların sorulması üzerine, Hahn, “Bunlar kesinlikle kabul edilemez.” dedi. Türkiye’deki azınlıklarla ilgili bir soru üzerine cevap veren Hahn, “Türkiye azınlık haklarının korunması konusunda ciddi olduğunu göstermeli.” dedi. Bu konuları Türk yetkililer ile görüşmelerinde sürekli gündeme getireceğini söyleyen Hahn, “Hiç kimse görüşleri yüzünden hapse girmemeli.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 12:11
YORUM EKLE

banner307

banner325