Yandex Metrika

ABD acil adım atmalı...

IMF Guvernörler Kurulu Uluslararası Para ve Finans Komitesi toplantısı sonuç bildirgesinde ABD'nin mali belirsizlikler için acil adım atması gerektiği vurgulandı.

 ABD acil adım atmalı...
13 Ekim 2013 Pazar 01:14

 

IMF Guvernörler Kurulu Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) toplantısında alınan kararlarda, güçlendirilmiş ve sürdürülebilir büyüme bağlamında para politikalarının normalleştirilmesine doğru nihai geçişin, iyi zamanlanmış ve dikkatli biçimde ayarlanmış şekilde olması gerektiği bildirildi.

IMF-Dünya Bankası Yıllık Sohbahar Toplantıları ABD'nin başkenti Washington'da devam ediyor. 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı, IMF'nin politikalarının oluşturulduğu Guvernörler Kurulu Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) toplantısının ardından sonuç bildirgesi yayınladı. 

Bildiride, küresel toparlanmanın sürdüğü, büyümenin düşük kalmayı sürdürdüğü, aşağıyönlü risklerin yeni ortaya çıkan risklerle birlikte devam ettiği kaydedildi. Büyümenin, birçok gelişmekte olan ekonomide ılımlı düzeyde seyrederken, gelişmiş ülkelerde artan aktivite işaretlerinin cesaret verici olduğu belirtilen bildiride, şöyle denildi:

“Piyasanın kırılganlığını azaltırken, güçlü, sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme için daha hırslı ve uyumlu politikalar uygulayacağız ve son dönemdeki ilerlemeleri geliştereceğiz. Bu, büyüme dinamiklerinin yön değiştirmesi de dahil çoklu geçişlerin dikkatli idaresini, küresel finansal şartların normalleştirilmesini, mali sürdürülebilirliğin başarılmasını, küresel talebin yeniden dengelenmesini ve daha istikrarlı bir küresel mali sisteme yönelinmesini gerektirmektedir. Verimliliği artırma, işsizliği azaltma ve daha kapsayıcı bir büyümeyi başarmaya dönük yapısal polilikalar, birçok ülkede gerekli.”

Bildiride, ABD’de ekonomik toparlanmanın mesafe kat ettiği, Japonya’da teşvik önlemlerinin ekonomik toparlanmayı teşvik ettiği, Avro alanının ise durgunluktan çıkmakta olduğu ve İngiltere gibi bazı diğer gelişmiş ülkelerde de büyümenin şimdiden hızlandığı ifade edildi.

"ABD, acil adımlar atmalı"

Güçlendirilmiş ve sürdürülebilir büyüme bağlamında para politikalarının normalleştirilmesine doğru nihai geçişin, iyi iletişim içinde, doğru zamanlanmış ve dikkatli biçimde ayarlanmış şekilde olması gerektiği belirtilen bildiride,  "ABD, kısa vadeli mali belirsizliklerle başa çıkmada acil adım atmalı, Avro alanı bankacılık birliğine yönelik ilerlemeleri geliştirmeli ve mali piyasa parçalanmalarını azaltmalı, Japonya da orta vadeli mali konsolidasyon ve büyümeyi canlandırmak için yapısal reformlar uygulamalı" ifadesi kullanıldı.

Gelişmekte olan ekonomilerin büyümesinin, küresel büyümenin büyük bölümünden sorumlu olmaya devam ettiği, ancak bu ekonomilerdeki büyümenin de ılımlı seyrettiği belirtilerek, “(Bu gruptaki ülkelerin) Temelleri ve politika çerçeveleri genellikle daha güçlü ama iç yapısal zorluklar devam ediyor. Sermaye akışında ve mali piyasalarda son dönemdeki kırılganlık, bazı ülkelerde yeni zorluklar ortaya çıkardı. Makroekonomik politikaların sağlam olması gerekiyor. Büyük mali dengesizliklerin olduğu ülkelerde mali konsoludasyon yüksek öncelik olmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulunuldu

Bildiride, değişim sürecindeki Arap ülkelerindeki zorlukların da farkında olunduğu kaydedilerek, bu ülkeler sürdürülebilir büyüme ve istihdam yaratımı için reformlar için teşvik edildi. Düşük gelirli ülkelerde büyümenin ise direnç göstermeye devam ettiği bildirildi. 

 "Küresel dengesizlikler azaldı"

Öte yandan, yapısal ve döngüsel nedenler dolayısıyla küresel dengesizliklerin azaldığı ama dengenin yeniden sağlanmasının öncelik olmayı sürdürdüğü kaydedilen bildiride, fonun kredibilitesini, meşruiyetini ve etkinliğini artırmak için IMF’nin yönetimi ve kota reformuna öncelik vermeye devam edecekleri tekrarlandı.

Bildiride, bu noktada tüm üyelerden 2010 reformlarını ertelemeden onaylamaları çağrısında bulunuldu. 15. Kotaların Genel Gözden Geçirilmesi’nin Ocak 2014’a kadar tamamlanmasına yönelik taahhütlerin de tekrarlandığı bildiride, yönetim kurulundan da bu gözden geçirmenin parçası olarak yeni kota formulasyona mutabık kalması istendi. Bildiride, “Kotada herhangi bir yeniden düzenlemenin, dinamik ekonomilerin paylarının, dünya ekonomisindeki göreceli pozisyonları ve bunun sonucunda muhtemel bir bütün olarak yükselen ve gelişmekte olan ülkelerdeki paylarıyla uyumlu şekilde arttırılmasıyla sonuçlanmasının beklendiğini yeniden teyit etmekteyiz” denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.