Alexa

ABD'den Türkiye Açıklaması Geldi

Beyaz Saray'dan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster arasında görüşme Açıklaması.

ABD'den Türkiye Açıklaması Geldi

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yrdımcısı ve Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, dün ve bugün İstanbul'u ziyaret eden ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile  görüşerek, Türkiye ve ABD'nin öncelik ve hassasiyetlerinin ele alındığı vurgulanmıştı.

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada ise, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler, ortak stratejik sınamalar ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu, Bu çerçevede, ikili ilişkileri olumsuz etkileyen konular detaylı bir biçimde ele alındığı, terörizmin her çeşidiyle ortak mücadelenin geliştirilmesinin yolları araştırıldığı belirtilmişti.

Beyaz Saray, İbrahim Kalın'la McMaster görüşmesiyle ilgili açıklama açıklama yaptı.


Açıklamada, terörle mücadeleyi genişletecek yöntem arayışlarının ele alındığı belirtildi. Açıklamaya göre, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında uzun süredir devam eden stratejik ortaklığa vurgu yapıldı. İki ülkenin önceliklerinin ve kaygılarının tartışıldığı belirtildi. Müttefik olarak Türk-Amerikan ilişkileri, ortak stratejik güçlükler ve bölgesel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Beyaz Saray'ın açıklamasında, Kalın ve McMaster'ın, iki ülke ilişkilerini etkileyen konuları ayrıntısıyla ele aldığı belirtildi. "Her türlü terörizme karşı ortak mücadeleyi genişletmenin yolları arandı" denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2018, 22:18
YORUM EKLE