Alexa

ABD Endişeli...

Ağustos ayında beyaz bir polisin siyahi Michael Brown'ı öldürdüğü St. Louis'de dün gece görevde olmayan bir başka polis memuru siyahi bir genci vurarak öldürdü

ABD Endişeli...

Ağustos ayında beyaz bir polisin siyahi Michael Brown'ı öldürdüğü St. Louis'de dün gece görevde olmayan bir başka polis memuru siyahi bir genci vurarak öldürdü 

 ABD'nin St. Louis kentinde beyaz bir polis memurunun  görevde olmadığı esnada siyahi bir genci daha vurarak öldürdüğü belirtildi.

    Olay, ülkede Ağustos ayında büyük protesto gösterilerine neden olan,  siyahi genç Michael Brown'ın öldürüldüğü Ferguson'a 20 kilometre uzaklıktaki Shaw  semtinde meydana geldi.


St. Louis Polisi, adını açıklamadığı 18 yaşındaki siyahi gencin  silahlı olduğunu ve güvenlik güçlerine 3 el ateş ettiğini ileri sürerken, gencin  yakınları ise siyahi gencin elinde sandviç olduğunu ve polisin bunu silah sanarak  ateş ettiğini savundu.


    Olayın ardından bölge polisinin açıklamasına göre, kimliği  açıklanmayan, ancak altı yıldır St. Louis Polis Departmanı'nda görev yaptığı  belirtilen polis memurunun takip ettiği iki şüpheliyi gözaltına almak istediği,  'dur' ihtarı üzerine kaçmaya başlayan gençlerden birisinin üzerindeki silahı  memura yönelterek ateş etmeye başladığı belirtildi. Polis, silahlı gencin en az 3  el ateş ettikten sonra silahının tutukluk yaptığını açıkladı. Polisin siyahi  genci etkisiz hale getirmek için 17 el ateş ettiği öğrenildi.

    Özel bir güvenlik firmasında da görev yaptığı öğrenilen memurun olay  sırasında herhangi bir yara almadığı kaydedildi. Polis memurunun mesaide  bulunmadığı halde neden resmi üniformasının üzerinde olduğu ise tartışma yarattı.

    Polis, olay yerinde yapılan incelemede gence ait olduğu ileri sürülen  bir 9mm Ruger marka tabanca bulunduğunu açıkladı.

    Ölen gencin silahsız olduğu iddiası

    Öte yandan ölen gencin yakınları, polisin açıklamasına tepki  göstererek, kurbanın olay anında silahlı olmadığını savundu. Adı açıklanmayan  siyahi gencin elinde silah olmadığı ve sandviç taşıdığı belirtilirken, polisin  kamuoyunu yanılttığı öne sürüldü.

    Ağustos ayında Ferguson'da silahsız siyahi genç Michael Brown'un,  elleri havadayken, polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesinin ardından  başlayan protesto gösterileri ve çatışmalar nedeniyle bölgede olağanüstü güvenlik  önlemleri alınmış, Başkan Barack Obamaaçıklama yapmak zorunda kalmıştı.
 
    Michael Brown'un öldürülmesiyle ilgili şimdiye kadar herhangi bir  sorumlu gözaltına alınmazken, davanın gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 23:36
YORUM EKLE