Alexa

ABD Hamas lideri Haniye'yi terör listesine aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hamas lideri İsmail Haniye'yi terör listesine aldı. Bakanlığın açıklamasında, Mısır ve Filistin’deki 2 örgüt ile Hamas liderinin özel olarak belirlenmiş küresel terörist listesine alındığı belirtildi.

ABD  Hamas lideri Haniye'yi terör listesine aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin Parlamentosunda çoğunluğu elinde tutan Filistinli paramiliter örgüt ve siyasi parti Hamas’ın lideri İsmail Haniye’yi terör listesine aldığını açıkladı. yapılan açıklamada, Mısır ve Filistin’deki 2 örgüt ile Hamas liderinin özel olarak belirlenmiş küresel terörist listesine alındığı belirtildi. Hamas yetkilisi Sami Abu Zuhri ABD'nin kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Kararı reddediyor ve kınıyoruz" diyerek bu kararın ABD'nin Kudüs kararıyla bağlantılı olduğunubelirtti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Hamas lideri İsmail Haniye, İsrail güçlerine karşı “yeni intifada” çağrısı yapmıştı.

Gazze şeridine hakim olan Hamas, AB, Mısır, Kanada, ABD ve Japonya tarafından terör örgütü olarak tanınıyor. İsrail ise Hamas’ın terör örgütü olduğunu ileri sürerek, Gazze Şeridi’ne düzenli olarak askeri müdahalede bulunuyor. 

Hamas Kimdir?

Müslüman kardeşlerden doğan ve İsrail’in olan haklarını kabul etmeyen Hamas, İsrail'le savaşmayı kutsal görev sayıyor. Filistin sorunu için cihattan başka bir çözüm olmadığını savunuyor. Hamas:Arapça bir kelimedir.‘Zeal’,’Harakat al-Muqawama al-İslamiya’ya da İslami direnç hareketi anlamındadır..

HAMAS “Müslüman Kardeşler Örgütü”nün Filistin koludur. “Hamas” aynı zamanda Arapça'da “hamiyet” anlamına gelmektedir. Türkçede karşılığı ise;insanın yurdunu, ulusunu, ailesini koruma çabasıdir.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 21:57
YORUM EKLE