Alexa

ABD harekete geçiyor...

ABD Başkanı Obama, “ABD bugün, Rusya’ya ilave bedeller ödetmek için harekete geçiyor" dedi.

 ABD harekete geçiyor...
banner327
 ABD Başkanı Barack Obama, ABD olarak Rus hükümetinin üst düzey yetkililerine, Rus yönetimine yakın siviller ile bir bankaya yaptırım yoluna gittiklerini, aynı zamanda Rus ekonomisinin kilit sektörlerine yaptırım uygulamak için yetki veren yeni bir başkanlık emri imzaladığını açıkladı.

Obama, Beyaz Saray bahçesinde kameraların karşısına geçerek, Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Son günlerde Ukrayna’da yaşananlardan derin endişe duymaya devam ettiklerini belirten Obama, “Kırım’da gayri meşru bir referandum, Rusların Kırım’ı ilhak ettiği kanuni olmayan adımı ile Kırım’daki ve doğu ile güney Ukrayna’daki halka yönelik tehditlerinin de aralarında bulunduğu tehlikeli riskin yükselişini gördük” dedi.

Rusya hükümetinin yaptığı tüm seçimlerin, Ukrayna hükümetinin yanı sıra tüm uluslararası toplum tarafından reddedildiğine vurgu yapan Obama, “Bu seçimlerden dolayı, ABD bugün, söylediğimiz gibi, Rusya’ya ilave bedeller ödetmek için harekete geçiyor. Rusya’nın Ukrayna’daki ilk müdahalesine yönelik imzaladığım başkanlık emrinden yola çıkarak, Rus hükümetinin daha fazla üst düzey yetkililerine yaptırımlar uyguluyoruz” ifadesini kullandı.

Obama, bunun yanında, Rus liderine destek sağlayan etkili ve önemli kaynakları olan birçok kişi ile bu kişilere destek veren bir bankaya yönelik yaptırım getirdiklerini duyurdu.  

Rusya’nın Kırım’da yaptıklarına karşılık verilen yanıtların bir parçası olarak bu adımları attıklarını belirten Obama, “Rusya’nın, ordusunu, Ukrayna’nın doğusu ve güneyinde daha fazla istilaya yöneltebilecek şekilde tutmasını dünyanın büyük bir kaygıyla izlediğini” bildirdi.

Obama, bu nedenle, Rusya’nın tansiyonu artırmaya devam etmesi halinde daha ağır eylemlerde bulunmak için Avrupalı ortaklarıyla yakından çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu sürecin bir parçası olarak bugün, sadece bireylere değil aynı zamanda Rus ekonomisinin kilit sektörlerine yaptırım uygulamak için yetki veren yeni bir başkanlık emri imzaladım. Bu bizim tercih ettiğimiz bir sonuç değil, çünkü bu yaptırımlar sadece Rus ekonomisine önemli etkide bulunmakla kalmayacak, aynı zamanda küresel ekonomiyi karıştırabilir. Ancak Rusya, tansiyonu daha fazla artırmasının sadece kendisinin uluslararası toplumdan daha fazla izole edilmesine yarayacağını bilmelidir.”
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 06:28
YORUM EKLE