Alexa

ABD ile Rusya restleştiler

Rusya, 9 ABD'li yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “Bu listeye alınmaktan onur duyduklarını" söyledi.

 ABD ile Rusya restleştiler
Rusya, 9 ABD'li yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “Bu listeye alınmaktan onur duyduklarını" söyledi.

Rusya, dokuz Amerikalı yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin Kırım'daki gelişmeler üzerine sunduğu yaptırım listesine işaret edilerek, "Rusya, buna karşılık aynı sayıda ABD'li yetkiliye yaptırım getiriyor" denildi. 

Yaptırım yoluna gidilmesinin "çift taraflı olduğu" belirtilen açıklamada, "Amerika tarafı, Kırım halkının uluslararası kurallara ve BM'nin tüzüğüne uygun bir şekilde Rusya'ya bağlanma kararı aldığını itiraf etmek istemiyor" denildi.  Açıklamada, "Şüphe olmasın ki, her düşmanca hamleye aynı şekilde karşılık vereceğiz" ifadeleri yer aldı.

Rusya'nın yaptırım listesinde, ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Caroline Atkinson, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Benjamin Rhodes, Beyaz Saray Kıdemli Danışmanı Daniel Pfeiffer, Senato'daki demokrat çoğunluk lideri Senatör Harry Reid, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Senato'nun Dışilişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, senatörler Mary Landrieu, John McCain ve Daniel Coats yer aldı. 

 
-"Listeye alınmaktan onur duyduk"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın bazı ABD’li üst düzey yetkililere yaptırım getirme kararıyla ilgili olarak, “Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü korumak gibi doğru buldukları bir şeyi savundukları için bu listeye alınmaktan onur duyduklarını" söyledi.

Psaki, günlük basın toplantısında, Ukrayna’nın ABD’ye askeri ekipmanla ilgili taleplerinin sorulması üzerine, Ukrayna ordusuyla uzun süredir savunma ve güvenlik yardımları ilişkilerinin bulunduğunu hatırlattı. Bunun da devam edeceğini belirten Psaki, “Spesifik konulara değinmeden diyebilirim ki, onların talebini değerlendiriyoruz” dedi.

Psaki, ancak Ukrayna’daki gelişmelerde tansiyonu azaltmak için odaklandıkları ana konunun ekonomik ve diplomatik önlemler olduğunu belirterek, ABD Başkanı Barack Obama’nın askeri seçeneklerin masada olmadığına yönelik dünkü sözlerini hatırlattı. Psaki, “Kimse burada askeri bir sonuç görmek istemiyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bu sabah telefonda görüştüğünü ifade eden Psaki, iki bakanın her gün olmasa da düzenli görüştüğünü bildirdi. Psaki, görüşmede Kerry’nin Kırım’daki "gayri meşru" referendum ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakına yönelik devam eden kaygılarını ilettiğini kaydetti. Psaki, görüşmede iki bakanın ileriye doğru bir diplomatik yolu da konuşmaya devam ettiğini ifade etti.

Psaki, "Ukrayna’nın Kırım’daki askerlerini çekmesinin durumu kabul ettikleri ve emrivaki olup olmadığına" yönelik soru üzerine, durumu öyle görmediklerini, bunun kendi insanlarını korumak için Ukrayna’nın attığı pragmatik bir adım olduğunu dile getirdi. Psaki, Ukrayna’nın bu adımla Rusya’nın aksine krizin barışçıl çözümüne yönelik taahhütüne devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Rusya’nın bazı ABD’li üst düzey yetkililere yaptırım getirme kararıyla ilgili olarak Psaki, “Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü korumak gibi doğru bulduğumuz bir şeyi savunduğumuz için bu listeye alınmaktan onur duyuyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 23:22
YORUM EKLE

banner325