Alexa
banner314

ABD Yönetiminden Şok Bir Karar Daha

Donald Trump tarafından skandal kararlar üst üste gelirken bir skandal kararın altına daha imza atmayı başardı. ABD'nin Filistin ile İsrail arasında ilişki kurulması için yapılan sivillere yönelik harcadığ doları da engellemeye başladı.

ABD Yönetiminden Şok Bir Karar Daha
banner327

ABD'nin Filistin'e yaptığı her türlü yardımı durdurma kararı alan ABD'nin Filistin ve İsrail halklarını bir araya getirerek ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen programlara ayırdığı fonları durdurma kararı aldığını ve ülkenin Filistinlilere yönelik son yardımları da bitireceğini New York Times'ın görüştüğü eski ve yeni devlet yetkilileri ifade etti.

Para ayrılmayacak programlar arasında ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Çatışma Yönetimi ve Yatıştırma Programı, Doğu ve Batı Kudüs'teki çocukları bir araya getiren Kids4Peace (Barış için çocuklar) gibi programların bulunduğu kaydedildi.

USAID tarafından yapılan açıklamada ise "Ajans şu anda Trump yönetiminin Filistin'e yardım konusunda aldığı son kararlar nedeniyle Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinlilere ulaşamıyor" ifadesine yer verildi.

Yetkililer, Cumhuriyetçi hem de Demokratik ABD yönetimlerinin Filistin ve İsrail için en önemli arabulucu olduğunu dile getirdi. Bu konuyla ilgili Donald Trump'ın aldığı kararları "diplomasi başarısızlığı" olarak nitelendirdi.

Daha önce elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı alan, ardından Filistinlilere yapılan yardımları keseceğini duyuran Trump yönetimi son olarak 1994'te Washington'da açılan FKÖ ofisinin kapatılacağını belirtmişti.

uzmanlar, ABD'nin bu uygulamalarla "Filistin yönetimine kendi vizyonu ve planlarını dayatmaya çalıştığını, bu şekilde Filistinlileri Yüzyılın Anlaşması'nı kabul etmeye zorladığını" açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 21:51
YORUM EKLE

banner307

banner325