Alexa

ABD'den Sisi'yi Kızdıracak Hamle...

ABD yönetiminin Mısır'a aktardığı kaynakların bir kısmını "yeniden programladığı" ve dolayısıyla ülkeye gönderilen askeri yardımın geçici olarak askıya alındığı bildirildi.

ABD'den Sisi'yi Kızdıracak Hamle...
 ABD yönetiminin, Mısır'a yaptığı askeri yardımların tamamı yerine bir kısmını durduracağı belirtildi. Washington yönetiminin 4 adet F-16 savaş uçağının teslimatını ve gelecek ay yapılması planlanan askeri tatbikatları da iptal edeceği ileri sürüldü.
AP'nin haberine göre, adı açıklanmayan yetkililer, ABD'nin Mısır'a her yıl yaptığı ekonomik yardımlardan 250 milyon dolarlık bölümünü de askıya almayı düşündüğünü söyledi. Amerikan CNN televizyonu ise Obama yönetiminin Mısır'a yapacağı yardımları "yeniden programladığı", askeri yardımların bir kısmını geçici olarak durduracağını iddia etti.

Kongre'nin Tahsisler ve Dış Operasyonlar Alt Komitesi Başkanı Senatör Patrick Leahy'nin sözcüsü, yardımın durdulacağı bilgisinin kendilerine verildiğini söyledi ancak yardımların kalıcı olarak durdulması kararının verilmediğini belirtti.

Ne anlama geliyor?

Yönetimin yardımlarla ilgili attığı bu adımın, Mısır konusunda manevra kabiliyetini artıracağı şeklinde yorumlanıyor. ABD yasalarına göre, Mısır'daki durum bir "darbe" olarak tanımlanırsa yönetim Mısır'da demokratik bir hükümet kurulana kadar yardım yapamayacak. Ancak Obama yönetimi, yardım fonlarını "yeniden programlarsa", çıkarları devam ettiği sürece yardımları sürdürebilir. CNN haberinde, Mısır ordusunun şiddeti durdurması halinde, yönetimin yardımları tekrar başlatabileceği ifade ediliyor.

Kongreye bildirim haftaya

Yönetimin kongreye konuyla ilgili yapacağı bildirimin gelecek hafta ulaştırılacağı ifade edilirken, kongre üyelerinin yardımların kesilmesi konusunda bölündükleri belirtiliyor. Demokratlar Başkan Barack Obama'nın tutumunu desteklerken, Cumhuriyetçi kongre üyeleri askeri yardımların kesinti dışında bırakılmasını istiyor. Bu isteği dile getiren üyeler arasında ilk Müslüman kongre üyesi Cumhuriyetçi Keith Ellison da bulunuyor.

Yapılan bir araştırmaya göreyse Amerikan halkının yüzde 51'i Mısır'a baskı yapmak yerine askeri yardımı kesmenin daha iyi olacağını düşünüyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2013, 13:39
YORUM EKLE