Alexa

ABD'den skandal F-35 kararı!

ABD Başkanı Donald Trump, savunma bütçe tasarısını imzaladı. Bu tasarının içerisinde  F-35'lerin teslimatını engelleyen yasayıda onayladı.

ABD'den skandal F-35 kararı!

ABD Başkanı Donald Trump, savunma bütçe tasarısını imzaladı.Tasarıda F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının geçici süreliğine durdurulması da yer alıyordu.

Trump'ın imzasıyla yasal hale gelen bütçe, Türkiye'ye F-35 satışına ve devrine sınırlama getiriyor. ABD Başkanı Donald Trump, 2019 yılı savunma harcamaları tasarısını imzaladı. 

Trump'ın imzaladığı tasarının içinde F-35'lerin teslimatını engelleyen bir madde de yer alıyor.

YASA NE DİYOR?

Tasarının imzalanmasından sonra 90 gün içerisinde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Dışişleri Bakanlığı'na danışarak bir rapor hazırlayacak. Rapor, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin durumu üzerine olacak.

Raporda S400 sisteminin alınmasının ilişkilere etkisi, Türkiye'nin F35 projesinden tamamen çıkarılmasının ABD savunma sanayisine zarar verip vermediği irdelenecek. Ayrıca Türkiye'deki ABD diplomatik ve askeri varlığının, özellikle de İncirlik Üssü'nün durumu değerlendirilecek.

S400 alımının Türkiye'de Patriot, Chinook tipi helikopter, AH-64 atak helikopteri, H-60 kara Şahin helikopteri ve F16'ların kullanımını etkileyip etkilemediği değerlendirilecek.

Rapor Kongre'ye sunulana kadar da Türkiye'ye F35 teslimatı durdurulacak.

Teslimatın kalıcı olarak durdurulmasına Kongre, raporu değerlendirdikten sonra karar verecek.

F35 UÇAĞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

F35'in haberleşme yetenekleri de üst düzey teknolojiler kullanılarak geliştirildi.

Süpersonik uçak F-35, görebildiği her şeyi, diğer hava aracı ve operasyon merkezleriyle paylaşacak şekilde tasarlandı.

Dikey inip-kalkabilen bir modeldir.

Radar sistemlerine elektronik saldırı yapabilen ve pilota şimdiye dek hiç olmadığı kadar geniş bir şekilde, sensörler yardımıyla savaş alanına 360 derece görüş açısı sunabilen F-35, merkezindeki işlemcisi saniyede 400 milyardan fazla işlem yapabiliyor.

Sahip olduğu modern motor sayesinde %60 daha fazla itici güç sağlıyor. 

F-35'in elektronik savaş, istihbarat ve tespit yeteneklerinin çoğu, saniyede 400 milyardan fazla işlem gerçekleştirebilen bir çekirdek işlemci tarafından gerçekleştiriliyor.

F-35, 31.000 kg maksimum kalkış ağırlığı ve 1.6 Mach üzerinde bir azami hıza sahiptir. 

F-35 2040'lı yıllarda dünyanın en önde gelen avcı uçağı olması için tasarlanmıştır. 

Savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan bir savaş uçağıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 23:15
YORUM EKLE