Alexa

Alman parlamento gazetesinde Türkiye Saldırısı!

Almanya Federal Parlamentosunun yayımladığı haftalık Das Parlament gazetesi, Türkiye’deki referandum için ’hayır’ propagandası yapmaya başladı.

Alman parlamento gazetesinde Türkiye Saldırısı!

Haftalık yayın organı olan Almanya Federal Parlamentosunun çıkardığı gazete olan Das Parlament gazetesi 27 Şubat tarihindeki yirmi sayfalık baskısının neredeyse tamamında ’Yeni Türkiye’ başlığı altında Türkiye'deki referandum işlendi. alman siyasiler, yazarlar ve akademisyenler tarafından bir grup çalışması şeklinde Türkiye adeta hırpalanmaya çalışılmış.

Gazetede yer alan yazıda, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü olmadığı, azınlıkların haklarına riayet edilmediği, seküler düşüncedeki kesimlere karşı baskı yapıldığı, dini temelli düşüncenin empoze edilmeye çalışıldığı öne sürülüyor.

Diğer taraftan ise, FETÖ, 15 Temmuz darbe girişimi, anayasa değişikliği, Nisan 2017’ de gerçekleşecek referandum, tutuklu gazeteciler, tutuklu HDP milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adam rejimi konularına da geniş yer veriliyor.

Türkiye'de son gelişmeler Almanların çok canını sıkmış olacak ki, kullanabilecekleri herşei kullanmaya çalışıyorlar.

Das Parlament gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Jörg Billias, tarafından kaleme alınan yazıda; "Almanya’da 24 Eylül’de düzenlenecek olan genel seçimlerden önce sadece ’söz düelloları’ yaşanırken, Türk seçmenlerine yönelik propaganda arttı. Bir hafta önce Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Almanya’da yaşayan vatandaşlarını tartışmalı başkanlık sistemi hakkında ikna etmek için Oberhausen’de konuşma yaptı. Türkiye’de anayasa değişikliği gerçekleşirse parlamento zayıflayacak ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan daha fazla güç elde edecek" diye yazdı.

Gazetede ifadelerine yer verilen bir başka isim olan Türk kökenli Yeşiller Partisi Milletvekili ve Alman Parlamento Grubu Başkanı Özcan Mutlu ise, "Türkiye’ye başkanlık sistemi gelirse bu, ülkede parlamenter demokrasinin yok edilmesi ve otokrasinin beyan edilmesi anlamına gelir. Erdoğan birdenbire yürütme, yasama ve yargı erki üzerindeki tüm gücü ele geçirecek. Eğer referandum adil yapılırsa Türk halkı Erdoğan’ın planlarına ’hayır’ diyecektir." diye belirtmiş.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2017, 23:44
YORUM EKLE

banner325