Alexa
banner314

Angela Merkel, En Güçlü Partiyiz 

Dün yapılan genel seçimlerin ardından bu gün basın mensuplarının karşısına çıkan CDU/ CSU Başbakan adayı Angela Merkel, Kondrad Audenauer Haus'da düzenlediği basın toplantısında, Seçmenlerine teşekkür etti.

Angela Merkel, En Güçlü Partiyiz 

19. Federal hükümetin kurulabilmesi için Liberal Parti ve Yeşillerle koalisyon için görüşeceklerini ve görüşmelerine Sosyal Demokrat Parti ile de devam edeceklerini söyledi. SPD Başbakan adayı Markin Schulz'un muhalefette kalacağız açıklamasına rağmen hükümet kurma konusunda SPD ile de görüşeceklerini söyledi. İlk başbakan olduğu zaman SPD ile CDU arasında oy farkının bir puan olduğunu şimdi ise 12 puan olduğu belirtti.


Hıristiyan Birlik Partilerinden Almanya isen Alternatif Parti (AfD)'ye bir milyon oy kayması olduğunu dikkat çeken Merkel, bu oyları tekrar geri alabilmek için iyi politikalar oluşturarak çalışacaklarını belirtti. Diğer partilerden de oy kayması olduğunu belirten Merkel, alınan seçim sonucunun sorumlusu olduğunu söyledi. Zor bir seçim olduğu bildiğini ve buna göre hazırlıklar yaptıklarını açıklayan Merkel, CDU/CSU Partilerinin oy kaybetmesine rağmen seçimden en güçlü parti olarak çıkmasının gereğini yerine getireceklerini 15 Ekim'de yapılacak olan Aşağı Saksonya eyalet seçimlerinin yapılmasının ardından sağlıklı bir koalisyon kurulması görüşmeleri tamamlayacaklarını söyledi.
 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner307

banner313