Yandex Metrika

Anlaşma bir diplomasi başarısıdır

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “İran ile 5+1 arasında varılan nükleer anlaşma, tüm bölgeyi olumlu etkileyecek büyük bir diplomasi başarısıdır” dedi.

Anlaşma bir diplomasi başarısıdır
26 Kasım 2013 Salı 14:55

TAHRAN (AA) – Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Marmaray'ın sadece Türkiye’nin değil tüm Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) üye ülkelerinin projesi olduğunu ifade ederek, “Marmaray, EİT coğrafyasını Avrupa’ya bağlıyor. Bu anlamda, tüm EİT ülkelerinin başarısıdır” dedi.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlen 21. EİT Bakanlar Konseyi toplantısında konuşan Davutoğlu, konuşmasının başında ev sahibi ülke İran’ı 5+1 ülkeleri ile imzalanan nükleer anlaşmadan dolayı tebrik etti. Davutoğlu, “İran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan anlaşma, tüm bölgeye olumlu etkileri olacak büyük bir diplomasi başarısıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Marmaray projesinin sadece Türkiye’nin değil tüm EİT üye ülkelerinin projesi olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Marmaray, EİT coğrafyasını Avrupa’ya bağlıyor. Bu anlamda, bu, tüm EİT ülkelerinin başarısıdır” diye konuştu.

Bölgesel siyasi dönüşümün yanı sıra ekonomik ve finansal kriz, enerji ve gıda güvenliği ve iklim değişikliği gibi küresel zorlukların ​hem bölgesel hem de küresel düzeyde hızlı ve eşgüdümlü eylem gerektirdiğini belirten Davutoğlu, "Bu nedenle bölgesel ortaklık ve dayanışma her zamankinden daha çok önemli hale gelmiştir" dedi.

EİT'in yaşanan zorluklara göğüs germeye yardım etmek için ortak çabalarına sağlam bir temel sağladığını dile getiren Davutoğlu, "EİT üyesi olarak emsalsiz bir jeostratejik konuma sahibiz. Önemli ekonomik serveti, geniş doğal kaynakları ve dinamik iş gücüyle bölgemizdeki büyük gelişme potansiyelini halklarımızın çıkarına kullanmalıyız" ifadelerini kullandı.

-"Hedeflere ulaşmak için ortak çabalar yoğunlaştırılmalı"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, EİT'in, 30. yılına doğru yol alırken, etkili ve verimli bir organizasyon oluşturmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bölgesel ortaklığı gözeterek, varolan ilişkileri geliştirerek ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirerek gelecek umutlarını hayata geçirmek için teşkilatı yeniden şekillendirebileceklerini vurgulayan Davutoğlu, diğer taraftan da geçmiş 30 yılda başarılamayan hedeflere ulaşmak için gösterilen ortak çabaların yoğunlaştırılması gerektiğine dikkati çekti.

Ticaret hacminin artırılmasının herhangi bir ekonomik işbirliği modelinin en önemli yönü olması gerektiğini belirten Davutoğlu, bu bağlamda, EİT Ticaret Anlaşması fikrinin büyük bir fırsat sunsa da tüm üye devletlerin bu ticari işbirliği anlaşmasına taraf olmadığını hatırlattı. Bakan Davutoğlu, bölgedeki ekonomik istikrar ve refaha katkıda bulunmayı amaçlayan çok uluslu bir ekonomik platform olarak EİT'in derhal anlaşmayı yürürlüğe koyması gerektiğinin altını çizdi.

Bölge içinde ticaretin artırılması amacının, bölgede iyi işleyen bir ulaştırma sisteminin varlığını gerektirdiğini ifade eden Davutoğlu, "Bölgemiz, üç kıtanın kavşak noktasında, Avrasya'nın kalbinde yer almaktadır. Transit Taşıma Çerçeve Anlaşması'nın uygulanması ve ulaştırma-lojistik koridorlarının hayata geçirilmesi, bölge genelinde koridorlar kurulmasına vesile olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Son 30 yılda, bölgemizin büyük potansiyeli, çok sayıda işbirliği alanlarını ve büyük projeleri başlatmak için bizi teşvik etmiştir. Bu coşku, bazen somut projeleri gerçekleştirmek ve derinlemesine hedeflere ulaşmak için çabalarımızda odak kaybına yol açmıştır. Bu nedenle, olgun bir bölgesel örgüt olarak EİT eylem öncelik alanlarını belirlemek ve zaman içinde somut projeler gerçekleştirmek için gayret göstermelidir. Öncelikli işbirliği alanlarında projelerin uygulanmasından tüm üye devletler yararlanacaktır."

-"KKTC'nin varlığı zenginlik katacak"

EİT’te ilk kez gözlemci statüsünde yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin toplantıda bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Davutoğlu, “KKTC’nin EİT’te gözlemci ülke olarak varlığının, topluluğumuzun daha müreffeh bir bölge oluşturma çabalarına zenginlik katacağına eminim. KKTC’nin en yakın zamanda EİT’in Parlamenterler Asamblesi Toplantılarına da katılmasını umuyorum”  ifadesini kullandı.

-İkili görüşmeler

Davutoğlu, EİT toplantısının yanı sıra üye ülke dışişleri bakanlarıyla yoğun ikili temaslar gerçekleştiriyor. Davutoğlu, Azerbaycan ve Kırgızistanlı mevkidaşları ile ayrı ayrı görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerde, diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, ikili ilişkiler ile bölge meseleleri ele alındı.

Davutoğlu’nun öğleden sonra Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri ile görüşmesi bekleniyor.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen EİT 21. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na Türkiye, İran, Kırgızistan, Afganistan ve Azerbaycan dışişleri bakanı düzeyinde katılıyor. Toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor. Diğer üye ülkeler Kazakistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın temsilci düzeyinde yer aldıkları toplantıya, Dışişleri Bakanı Özdil Nami'nin temsil ettiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilk kez gözlemci devlet statüsünde katılıyor.


Kaynak: Anadolu Ajansı


Etiketler; #İran

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.