Alexa

Baradey'e ihanet davası!

Mısır'da Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden istifa eden Muhammed Baradey hakkında 'ulusal emanete ihanet' suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 19 Eylül'de başlayacak.

Baradey'e ihanet davası!
 Mısır'da  askeri  darbe ardından yaşanan şiddet olayları ve 800 üzerinde protestocunun güvenlik  güçlerince öldürülmesi sebebiyle Cumhurbaşkanı  yardımcılığı  görevinden istifa eden Muhammed Baradey hakkında 'ulusal emanete ihanet' suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 19 Eylül'de başlayacak.

İstifasının ardından Viyana'ya giden Baradey suçlu bulunursa 1430 dolar ceza ödeyecek.

Halvan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Dr. Seyyit Atik, Baradey'in cumhurbaşkanlığı makamına şahsı nedeniyle değil Milli Kurtuluş Cephesi'nin temsilcisi sıfatıyla getirildiğini söyleyerek "İstifa ederken ne halk, ne de parti ile istişare etmiştir. Bu da göreve/emanete ihanet ve halk adına verilen temsilcilik sıfatının dışına çıkmak demektir." şeklinde konuştu.

Atik, "Ayrıca, Baradey'in istifası, uluslararası arenada gerçeğe aykırı olarak, Mısır hükümetinin 'aşırı güç' kullandığına ve meşru savunma hakkının dışına çıktığına dair yanlış bir imaj oluşmasına sebep olmuştur." dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2013, 23:22
YORUM EKLE