Alexa

Beyaz Saray'dan Erdoğan'a Tepki...

ABD, "Mısır'da Muhammed Mursi'yi deviren darbenin arkasında İsrail'in olduğunu" söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi.

Beyaz Saray'dan Erdoğan'a Tepki...
 Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Erdoğan'ın açıklamasını şiddetle kınadıklarını söyledi, "İsrail'in sorumluluğu olduğunu söylemek yakışıksız, mesnetsiz ve yanlıştır" dedi.
İlgili Haberler
Ankara - Kahire hattında siyasi ilişkiler kopma noktasında
Financial Times: Erdoğan Mısır'da arabulucu olmalı
Gül: Mısır'ın geleceği demokrasiye bağlıdır
Devamı için tıklayın
İlgili Konular
Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır'da darbe ve sonrası
Erdoğan, Salı günü AKP "Mısır'daki darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var" demişti.
Başbakan Erdoğan şunları söylemişti:
"2011 seçimleri öncesinde Fransa'da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanıyla Fransa'dan bir entelektüel, o da Yahudi, orada aynen şu ifadeyi kullanıyorlar, 'Mısır'da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır, çünkü demokrasi seçim değildir.' Aynı, uygulama bu. O zaman Batı, demokraside tanımı yakalaması, öğrenmesi lazım. Bu yakalanmaz, öğrenilemezse demokrasinin tanımındaki bu çelişkiler, bu çatışmalar dünyayı bir başka yere doğru taşıyacaktır."
Erdoğan'ın sözleri Mısır tarafından da sert bir ifadeyle reddedildi. Mısır'ın yeni Başbakanı Hazım el Biblavi'nin makamından, dün yapılan açıklamada, "Başbakan Erdoğan'ın son açıklamalarının hiçbir temeli yoktur ve aklı başında, haklı hiçbir kimse tarafından kabul edilemez." denildi.
Mısır başbakanlığı, Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin "Mısır'ın ulusal birliğini hedef aldığını" savundu ve "Kahire'nin sabrı taşma noktasında" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 12:35
YORUM EKLE