Alexa

BM Denetçilerine Saldırı Düzenlendi...

Suriye'nin başkenti Şam'da kimyasal silah iddialarını araştırmak için yola çıkan BM denetçilerine birden fazla kez kasten ateş açtı. BM sözcüsü, ilk aracın isabet aldığını, ancak hasar ya da yaralı olmadığını söyledi.

BM Denetçilerine Saldırı Düzenlendi...
 
Kimliği belirsiz keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucu BM araçlarından birinin zarar gördüğü ve yeni aracın beklendiği ifade edildi. Heyet sözcüsü ateşin ilk araca isabet ettiğini söylerken herhangi bir ciddi zararın olmadığını söyledi. Heyet kimyasal silah araştırması için bölgeye olan yolculuğuna devam etti.
GAZDAN ETKİLENENLERLE GÖRÜŞME BAŞLADI
Suriye'deki Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin Muaddamiyet eş Şam bölgesinde sağlık ekipleri ve kimyasal gazdan etkilenenlerle görüşmeye başladığı bildirildi.
MUHALİFLERE GÖRE ATEŞİ REJİM GÜÇLERİ AÇTI
Muhaliflerin oluşturduğu Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri, BM silah denetçilerinin Şam'ın Muaddamiye bölgesine girmeye çalışırken saldırıya uğradığını duyurdu. Yapılan açıklamada Şam'ın banliyölerinde kimyasal silah kullanılan bölgelerde inceleme yapmak için Muaddamiye'ye giden silah denetçilerinin aracına Suriye hava istihbarat birimi güvenlik noktasından ateş açıldığı iddia edildi.
BM de yapıtığı açıklamada bölgeye giden silah denetçilerinin saldırıya uğradığını belirtti ancak saldırının kimin tarafından yapıldığı konusunda bilgi vermedi.
ESED YÖNETİMİNE GÖRE SALDIRIYI MUHALİFLER YAPTI
Muhalifler ile Esed yönetimi tarafından karşılıklı suçlamalar geliyor. Esed yönetimi sadırıyı, "terörist" olarak nitelendirdiği muhaliflerin yaptığını iddia etti. 

Suriye resmi haber ajansı SANA haberi, "Teröristler BM denetçilerine ateş açtı" başlığını kullandı.
AB'den Suriye ile ilgili yorum yok
Avrupa Birliği Komisyonu, Suriye'ye kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle askeri müdahalede bulunulma ihtimali konusunda yorum yapmadı.

Olağan basın toplantısında soruları cevaplayan Komisyon Sözcüsü Sébastien Brabant, spekülasyonlar üzerinden bir açıklama yapmayacaklarını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 15:27
YORUM EKLE