Alexa

Bosna Hersek'te protestolar sürüyor...

Bosna Hersek'teki protestolar bugün de devam ediyor. Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan kalabalık grup, binanın önündeki caddeyi trafiğe kapattı.

 Bosna Hersek'te protestolar sürüyor...

  Bosna Hersek Federasyonu (FBİH) Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan, ülke genelinde beş gündür yaşanan gelişmelerle ilgili, "Ekim ayında yapılacak genel seçimleri bekleyemeyen ve Bosna Hersek'in istikrarsızlığını isteyen bazı siyasi elitler, vatandaşların haklı ve barışçıl protestolarını kötüye kullanarak, bunu vandallık ve şiddet seviyesine getirdi" dedi.

Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beş gün önce Tuzla kentinde başlayan kamu çalışanları eylemlerinin kötüye kullanıldığını söyledi. 

Tuzla kentinde, sosyal haklarından yoksun olan kamu çalışanlarının bazı özelleştirmelerin denetiminin yapılmasını talep ettiğini ifade eden Kaplan, ''Onlar kendi haklarını istiyordu. Durumundan memnun olmayan her Bosna Hersek vatandaşı, barışçıl bir şekilde memnuniyetsizliğini ortaya koyabilir. Ancak, Ekim ayında yapılacak genel seçimleri bekleyemeyen ve Bosna Hersek'in istikrarsızlığını isteyen bazı siyasi elitler, vatandaşların haklı ve barışçıl protestolarını kötüye kullanarak, bunu vandallık ve şiddet seviyesine getirdi'' diye konuştu.

Başkent Saraybosna'daki protestolar sırasında, Cumhurbaşkanlığı binasının da yakıldığını hatırlatan Kaplan, ''Savaş döneminde dahi yanmayan bina, vandal bir şekilde yakıldı. Bu, kınanması gereken ve suçluların cezalandırılması gereken bir eylem'' dedi.

Ülke genelindeki protestolarda, Saraybosna, Mostar, Tuzla ve Zenitsa şehirlerinde kamu binalarının yakıldığını ve polise saldırıldığını kaydeden Kaplan, ''Bunu, kamu çalışanları yapmadı. Bunu, protestolara hazır gelen bazı kiralık insanlar yaptı. Eğer sıradan bir protesto yapılıyorsa, o halde protestonun yapıldığı yerdeki kazmalar, benzin, yüzü maskeli insanlar nereden geldi'' ifadelerini kullandı.

Kaplan, Cumhurbaşkanlığı binasının yakılmasında, emniyet yetkililerinin ve Güvenlik Bakanlığı'nın aldığı kararların önemli olduğuna işaret ederek, ''Onlar, sadece protestocuların binaya girmesine engel olarak, onlara karşı kuvvet kullanmadan binanın yakılmasını engel olabilecekken, bunu yapmadılar. Onlar, polisin çekilmesi emrini verdi'' dedi.

-Bosna Hersek Arşivi'nin yakılması

Protestocuların, önceki günkü gösteriler sırasında Cumhurbaşkanlığı içerisindeki Bosna Hersek Arşivi'ne de önemli zararlar verdiğini kaydeden Kaplan, Bosna'daki savaş sırasında önce Şarkiyat Enstitüsü, ardından da şehrin simgelerinden biri olan kütüphane binasının yakıldığını hatırlattı.

Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 ''Biz, bir daha benzer şeylerin yaşanmayacağını düşünüyorduk. Savaş sırasında, Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu, tepelerden açtığı ateşlerle kültürel mirasımıza zarar vermişti. Bugün ise bizler, kendi önemli derece kültür mirasımıza zarar verdik. Yangında verilen zarara dair kesin rakamlar önümüzdeki günlerde netleşecektir.'' 

Olaylar sırasında, Mostar kentinde ülkedeki Hırvat nüfusu temsil eden Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği (HDZ-BİH) binasının yakıldığına da işaret eden Kaplan, şunları kaydetti:

''Ben de Mostarlı'yım. Mostar'daki gösterilere katılan insanların birçoğunu tanıyorum. Aldığım bilgiye göre, gösterilere katılanların büyük çoğunluğu Boşnak idi. Böyle bir grup, HDZ binasını yakıyor, ama HDZ hiçbir reaksiyon göstermiyor. Bunun bir futbol maçından sonra yapıldığını düşünün. Bir grubun, HDZ binasını yaktığını düşünün. O zaman savaş çıkardı. Yine aldığım bir bilgiye göre, Güvenlik Bakanı Fahrudin Radonçiç, yaklaşık 15 gün önce, HDZ-BİH Genel Başkanı Dragan Çoviç'le Zagreb'de bir araya geldi. Ayrıca, Radonçiç'in tam olarak 11 gün önce, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç ile Biyelina'da bir araya geldikleri bilgisini aldım. Bu buluşmalar, eğer doğruysa, komşu ülkelerin, söz konusu protestolara ilgisini ve Bosna Hersek'in istikrarsızlaştırılması için önemli bir oyuncu bulduklarının gösteriyor.

-Erken seçime hazırız

Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkan Yardımcısı ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç'in, dün akşam özel bir televizyon kanalında katıldığı program sırasında kullandığı ''Tek seçenek, erken seçim'' ifadelerini de değerlendiren Kaplan, sözlerini şöyle tamamladı:

''SDA, erken seçimlere her zaman hazırdır. Biz, erken seçimlerden hiçbir zaman korkmadık. Hatta, erken seçimler yarın yapılacak olsa en mutlu taraf biz oluruz. Ancak, erken seçimlere, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin de 'evet' demesini beklemek zor. Umarım tüm ülkede sağlıklı bir görüş hakim olacak ve erken seçimlere gidilecektir. Ancak, eğer erken seçime gitmek istiyorsa, Bosna Hersek'teki seçim kanunlarında değişiklik yapmamız gerek. Çünkü, mevcut kanunlar, erken seçime gidilmesini engelliyor.''
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 17:08
YORUM EKLE

banner325