Alexa

Çin, ABD'yi Uyardı!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABDli yetkilileri uyararak, ülkelere yaptırım  tehdidinde bulunmamaları ve başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmemeleri çağrısında bulundu.

Çin, ABD'yi Uyardı!

Çin Dışişleri Bakanlığı, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlalleri gerekçesiyle ABD'li yetkililerin Çin'e yaptırım talep  etmelerine tepki göstererek, Çin'in insan hakları kayıtlarının ABD'den daha iyi durumda olduğunu ve Çin'deki etnik azınlıkların dini özgürlüklerinin kanunlarla  korunduğunu belirtti.

ABD'li senatörlerin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ticaret Bakanı  Steven Mnuchin'e gönderdiği mektupta Çin'in Sincan'da insan hakları krizini  sürdürdüğü belirtilerek, Pekin yönetimine yaptırımlar uygulanması talep  edilmişti.

Mektupta ayrıca Çin'in Sincan bölgesinde bir milyona yakın Uygur'u göz altına alarak siyasi eğitim kamplarına gönderdiğine şeklinde iddialar yer  almıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı daha önce de Birleşmiş Milletler tarafından  yaklaşık bir milyon Uygur'un keyfi gözaltı ve siyasi eğitim kamplarına  gönderildiğini öne süren iddiaları yalanlamıştı.

Pekin yönetiminin, geçen ilkbahardan bu yana Sincan'da kamplarda  gözaltında tuttuğu ve aralarında yabancıların bulunduğu on binlerce Müslümanın  beynini "siyasi eğitim" adı altında yıkadığı ileri sürülmüştü.

YORUM EKLE