Alexa

cuma gösterilerinde 3 kişi öldü

Mısır'ın farklı kentlerinde cuma namazı sonrası başlayan "Kanlı Referandumun İptali" adı altında düzenlenen darbe karşıtı cuma gösterilerinde 3 kişi öldü.

 cuma gösterilerinde 3 kişi öldü
banner327
 Mısır'ın farklı kentlerinde cuma namazı sonrası başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden darbe karşıtı cuma gösterilerinde 3 kişi öldü.

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, çeşitli kentlerde, "Kanlı Referandumun İptali" adı altında düzenlenen darbe karşıtı cuma gösterilerinde 1’i İskenderiye de olmak üzere 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. 

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin İskenderiye, Kahire, Minya, Dimyat, Suveyş, Nasr City, el-Feyyum, Port Said, Nil Deltası, eş-Şarkıyye ve Beni Süveyf'te göstericilere müdahale edildiği belirtilerek, ülke genelinde 169 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi. 

Güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda hafif yaralanan ve gaz bombalarından etkilenen çok sayıda kişi olduğu aktarıldı.

"Devrimci Güçler İttifakı" adlı darbe karşıtı grup ise Beni Süveyf'te aralarında genç kızların da bulunduğu 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Referandumu boykot çağrıları yapan darbe karşıtları, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı aleyhinde sloganlar atarken, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek mesajları verdi.

Bu haftaki gösterilere katılımın ülke çapında oldukça yoğun olduğu gözlendi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2014, 09:30
YORUM EKLE