Alexa

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Neresi?

2018’de dünyanın en mutlu ülkeleri hangileri olduğu ve bunun sebeplerini araştırıldı.

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Neresi?

OECD’nin hazırladığı araştırmanın sonuçlarına göre 2018’de dünyanın en mutlu ülkeleri hangileri olduğunu ve bunun sebeplerini araştırdı.Peki Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Neresi?

Avustalya

Uçsuz bucaksız altın rengi kumsallarla ve yılın her döneminde muhteşem olan iklimi ile coğrafi olarak bir adım önde ülkelerden Avustralya. 24 milyon nüfusu ile Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında, dünyadan bağımsızlığını ilan etmişçesine salınan Avustralya, sevimli kanguruları ile meşhur. 

İsveç

Yaşam maliyetlerin oldukça yüksek olmasına karşın ailelere yapılan devlet destekli para yardımları, uzun doğum izinleri, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, 5 haftalık yıllık izinler ve yeşil doğası ile bu ülkede yaşayan insanların mutluluklarının temel sebepleri.

Yeni Zelanda

Büyük Okyanus’un en güzel ada ülkelerinden biri sidir. Yemyeşil yağmur ormanları, volkanları, fiyortları, dağları, sahilleri, mağara ve buzulları ile dünya üzerinde bir arada görülmesi zor olan birçok harikasını aynı anda sergileyen Yeni Zelanda, mutluluk endeksi listesine 8. Sıradan giriyor. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisinde, tüm dış mekan çekimlerde kullanılarak “Orta Dünya” ya hayat veren Yeni Zelanda...

Kanada

Doğa ile iç içe şehirleri, modern, güler yüzlü ve iyi eğitimli insanları, zengin ve refah bir ülke olması, güvenlik, sosyal yaşam gibi konularda avantajlar sunması, Kanada’yı yaşanabilir kılıyor. Kanada en mutlu ülkeler sıralamasında 7. oluyor.

Hollanda

Kişi başına düşen gelirde üst sıralarda yer alan, farklı birçok kesime hoşgörüsü ile bilinen, güvenlik, istihdam, sosyal yaşam ve sağlık gibi konularda oldukça avantajlı olan Hollanda, vatandaşlarına sunduğu imkanlar ile dünyanın en mutlu insanları arasına sokabilmeyi yıllardır başarıyor.

İsviçre

Çalışma şartları, eğitim kalitesi, sağlık sistemi bilime olan katkısı, yaşam kalitesi ve refah seviyesi. Herhangi bir nükleer savaş durumunda tüm ülke nüfusuna yetecek kadar sığınaklarının mevcut olması,ve Ünlü çikolatası... İsviçre, dünyanın en mutlu ülkeleri arasına 5. sıradan girmesi pek de şaşırtmıyor.

İzlanda

İzlanda, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, volkanik bir ada üzerinde kurulmuş bir devlet. Doğası ve iklimi halihazırda mutluluk hormonu salgılamak için yeterli bir sebepken, Eylül ve Mart ayları arasında görülen Kuzey Işıkları bu ülkeyi bir masal dünyasına dönüştürür. Ekonomi ve sosyal yaşam İzlanda’da oldukça iyi durumdadır. Tüm bunların yanı sıra bolca balık tüketen İzlanda, en mutlu ülkeler listesinde 4. Sırada bulunuyor.

Danimarka

Danimarka. Dünyanın en yeşil ülkelerinden biridir. Danimarka ılıman iklimi, gelişmiş karma ekonomisi, kültürü ve sosyal yaşantısı, göz kamaştıran mimarisi ile vatandaşlarına oldukça iyi imkanlar sunmakta. Tüm bu özellikleri ile Danimarka halkı, dünyanın en mutlu 3. halkı.

Norveç

Norveç adeta bir mutluluk diyarı. Sakin, huzurlu, yemyeşil; aynı zamanda mimarisi ile rengarenk ve masalsı. Fiyortlarıyla akılları baştan alacak kadar güzel, doğası ve iklimi ile ömre ömür katacak kadar muhteşem bir ülke olan Norveç, diğer ülkeler gibi yıllardır üst üste en mutlu ülkeler arasında yer alıyor.

Finlandiya

Yine İskandinavya yarımadasında yer alan, başkenti Helsinki olan, dünyanın en mutlu insanlarının burada yaşadığı duyulduğunda merak etmemek ve kıskanmamak mümkün olmayan, 1. sıradaki ülke: Finlandiya. Gerek kültürü ve sosyal yaşamı, gerek neredeyse yarısının ormanlarla, bir kısmının ise göllerle kaplı olması, yani muhteşem bir coğrafyaya sahip olması bazı yerlerinde güneşin 2 ay boyunca hiç batmadığı Finlandiya; mutluluğuna şaşılmayacak bir başka ülke.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 16:21
YORUM EKLE