Alexa

Esad Kürtlere özerklik vaadi etti

Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zubi, Kürtlere özerklik meselesini siyasi anlamda, yasalar çerçevesinde görüşülebileceğini söyledi.

Esad Kürtlere özerklik vaadi etti

 Suriye devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Enformasyon Bakanı Umran Zubi, Kürtlere özerklik verilmesiyle ilgili açıklamalar yaptı. Kürtlere statü verilmesi ile ilgili bir soruyu cevaplandıran Bakan Zubi, şunları söyledi:

"Suriye'de yönetim, Suriye toprağının bir miliminden feragat etmez. Kürtler de Suriyeliler gibi bu halkın bir parçasıdır. Suriyeliler için ne geçerliyse onlar için de aynı şey geçerli. Kürtler için bir özerklikten bahsediliyor; bu konu siyasi anlamda, yasalar çerçevesi içinde kalması kaydıyla, görüşülür."

"KÜRTLERE ÇOK YARDIMDA BULUNULDU"
Suriye'nin IŞİD'e karşı Kürtleri desteklediğini de dile getiren Zubi, şöyle devam etti: "Ordu veya hükümet olsun Suriyeli Kürtlere çok yardımda bulundu. Bazıları inkar etse de, Suriye'de Kürtlere IŞİD'e karşı mücadele için destek verdik."

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, geçen hafta verdiği özel mülakatta Kobani meselesinden önce Suriye'deki Kürtlere silah yardımı yaptıklarını iddia etmiş, "Ancak onlar bunu kabul etmeyeceklerdir" demişti.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2015, 10:33
YORUM EKLE

banner325