Alexa

Esed güçleri yine can aldı

Suriye'de Esed güçlerinin saldırılarında 18'i çocuk, 14'ü kadın toplam 143 kişi öldü

 Esed güçleri yine can aldı
 Suriye ordusunun çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik karadan ve havadan ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda 18'i çocuk, 14'ü kadın olmak üzere toplam143 kişinin öldüğü bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetiminde olan bölgelere karadan ve havadan ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda Halep'te 67, Hama'da 25, Dera'da 22, başkent Şam'ın banliyölerinde 9, Kuneyta'da 8, Humus'ta 6, Deyru'z Zor'da 3, İdlib'te 2 ve Lazkiye'de bir olmak üzere toplam 143 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Saldırılarda hayatını kaybedenlerden 18'inin çocuk 14'ünün ise kadın olduğu öğrenildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden(SRGC) yapılan açıklamada, Şam yönetimine bağlı güçlerin, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Humus'ta kuşatma altındaki bölgelere giden insani yardım konvoyuna ağır silahlarla ateş açtığı, saldırıda ölü ve yaralıların olduğu ifade edildi.

Suriye Kızılayı'nın konvoya eşlik ettiği belirtilen açıklamada, Esed'e bağlı güçlerin Humus'ta abluka altında olan eski mahalleye havan ve roketlerle saldırdığı aktarıldı.

Öte yandan, Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) Halep medya sorumlusu Ahmed Muhammed Ali, AA muhabirine, orduya ait helikopterlerin Halep kentinde muhaliflerin elindeki bölgelere 30'dan fazla varil bombası bıraktığını belirterek "Rejim Halep'e varil bombası yağdırdı" dedi.

Rejimin her gün kente varil bombasıyla saldırması nedeniyle halkın Halep'i terk etmeye başladığını söyleyen Ali, "Orduya ait helikopterlerin açık havalarda Halep'i varil bombasıyla saldırması sonucu her gün onlarca sivil hayatını kaybediyor. Saldırılarda çok sayıda yerleşim yeri yıkılıyor ve hasar görüyor" diye konuştu.

"Esed güçlerinin Halep böyle saldırıları devam ederse kentte kimse kalmayacak" diyen Ali, rejim güçlerinin ülkenin iç kesimlerinde yer alan Hama'nın Soran beldesinde çok sayıda kişiyi meydanlarda öldürdüğünü sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 12:07
YORUM EKLE

banner325