Yandex Metrika

Eşitsizlikle mücadele kişisel dava

ABD Başkanı Obama, gelir dağılımını düzeltme yönünde tedbirler almanın hükümetinin gündeminde olduğunu söyleyerek, "Eşitsizlikle mücadeleyi kişisel dava olarak görüyorum" dedi.

 Eşitsizlikle mücadele kişisel dava
05 Aralık 2013 Perşembe 10:12

 ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Gelişim Merkezi'nde (Center for American Progress-CAP) yaptığı konuşmada, 1970’li yılların sonundan bu yana ülkede meydana gelen gelir dağılımı bozukluğunun ekonomik ve sosyal etkileri ile hükümetinin almayı düşündüğü tedbirler hakkında bilgi verdi.

Konuşmasına ABD’deki gelir dağılımının 1970’lerin sonundan bu yana sürekli olarak bozulduğunu ifade ederek başlayan Obama, 1970’lerde en üst gelir diliminde yer alan kesimin toplam gelirin yüzde 30’unu alırken bugün bu oranın yüzde 50’ye çıktığını hatırlattı.

Obama, 2. Dünya Savaşı sonrası ekonominin büyüme yıllarında bir şirket genel müdürünün ortalama bir işçiden 20-30 kat daha fazla kazandığını ancak bugün bu oranın 273 kata kadar çıktığı bilgisini paylaşarak, bu değişiklikte kısmen teknolojik gelişmenin payı olsa da uygulanan ekonomik politikaların rolünü de göz ardı etmemek gerektiğini belirtti.

"Amerikan rüyasının" fırsat eşitliği ve çok çalışma üzerine kurulu olduğunun altını çizen Obama, bu sayede dezavantajlı durumdaki kesimlerin de yukarı doğru sosyal hareketlilik sağlayıp anne ve babalarından daha iyi bir hayata sahip olabildiklerini vurguladı. Ancak uzun süreli devam eden eşitsizliğin sosyal ilerlemeyi engellediğini ve bugün diğer pek çok gelişmiş ülkenin, vatandaşlarına ABD’den daha iyi yükselme şansı sağladığını kaydetti.

Obama, ekonomik büyümenin daha kırılgan olması, durgunluk dönemlerinin daha sık meydana gelmesi ve insanların birbirine daha az güvenmesinin gelir dağılımındaki eşitsizliğin olumsuz etkileri arasında bulunduğunu anlatarak, bugün gelinen noktada artık eşitsizliğin bir ırk ya da etnik sorun değil sınıf sorunu olduğuna inandığını vurguladı. Kendisinin de ülkenin sağladığı olanaklarla anne ve babası ile dedesinden daha iyi yaşam koşullarına sahip olduğunu ifade eden Obama, "eşitsizlikle mücadeleyi kişisel bir dava olarak gördüğünü" söyledi.

Gelir dağılımındaki eşitsizlikle mücadele konusundaki görüşlerini de açıklayan Obama, bu amaçla ekonomik büyümenin öneminden söz edip, gelir pastası sabit kalırken veya küçülürken eşitsizlikle mücadelenin mümkün olmadığını vurguladı.

Obama, gelir dağılımını dengelemede eğitimin önemine de işaret ederek, yüksek eğitimin orta sınıf yaratmada en etkin yol olduğu görüşünü savundu. ABD’de yıllardır aynı kalan asgari ücretin de artırılması gerektiğini savunan Obama, bunun ideolojik bir politika olmadığını, ülkede çok çalışan herkesin insanca yaşayabileceği ücreti kazanması gerektiğini ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama, gelir eşitsizliğiyle mücadelenin hükümetin işi olmadığı inancının bir kenara bırakılması gerektiğini de sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.