Alexa

Filistin BM'ye tam üyelik için Başvuracak

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada birkaç hafta içinde Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üyelik başvurusu yapacağı ilan edildi.

Filistin BM'ye tam üyelik için Başvuracak

Filistin Dışişleri Bakanı Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki tarafından yapılan açıklamada ülkesin birkaç hafta içinde Birleşmiş Milletler'e tam üyelik başvurusu yapacak

Filistin'in, G77+Çin Grubu'nun başkanlığını devralmasının ardından, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki gazetecilere açıklama yaptı.

Maliki, ABD'nin Filistin'in BM'ye tam üyelik müracaatını veto edeceğinin farkında olduklarını ancak bu durumun onları başvuru yapmaktan alıkoymayacağını vurguladı. Maliki, Filistin'in birkaç hafta içinde BM'ye tam üyelik için talepte bulunacağınıbelirtti.

BM üyesi olmayan Filistin'in, 193 üyeli kuruluşta ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü bulunuyor. BM Genel Kurulu 2012'de Filistin'in ''gözlemci kuruluş'' olan statüsünü ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsüne yükseltmişti.

Filistin'in BM'ye tam üye olabilmesi için önce BM Güvenlik Konseyinin onayı gerekiyor, daha sonra ise BM Genel Kurulu'nda oylamaya gidiliyor. Ancak BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi ABD'nin, Filistin'in bu başvurusunu veto etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Filistin 2011 yılında da BM'ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak bu müracaat BM Güvenlik Konseyinde gereken desteği alamamıştı.

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 10:38
YORUM EKLE