Alexa

Filistin'den ABD'nin Kudüs kararına tepki

Amerika Birleşik Devletlerinin, büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının beklenenden daha erkene alınmasına tepki.

Filistin'den ABD'nin Kudüs kararına tepki

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nabil Abu Rdainah, ABD'nin Kudüs kararına ilişkin, "Bu kabul edilemez bir adımdır" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığından ismi açıklanmayan bir yetkili tarafından elçiliğin Kudüs’e açılacağını ve planın ikinci safhasında yeni bir elçilik binası inşa etmek için güvenli bir yer arayışı olduğunu belirtildi. İsrail devletinin kuruluşunun 70'inci yıldönümü kutlamalarına denk getirileceği açılışın Mayıs ayına hazırlıkların yapıldığı ifade edilmişti.

ABD'nin Kudüs kararına tepki gecikmedi

Amerika Birleşik Devletlerinin, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının beklenenden daha erkene alınması tartışmaları da beraberinde getirdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nabil Abu Rdainah konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Birkaç gün önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Filistin Başkanının uluslararası yasallığa dayalı konuşması, bölgede ve dünyada barış ve istikrarın sağlanması için ciddi ve tek anahtardır. Bu kabul edilemez bir adımdır, herhangi bir tek taraflı hareket kimseye meşruiyet sağlayamayacak ve bölgede barışı sağlama çabalarına engel teşkil edecek" ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018, 23:35
YORUM EKLE