Alexa

Fransa’da Cumhurbaşkanı Belli Oldu

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu kapsamında ilk sonuçlara göre Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı oldu. Emmanuel Macron kimdir?

Fransa’da Cumhurbaşkanı Belli Oldu

Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu bugün yapıldı. İlk belirlemelere göre Emmanuel Macron yüzde 65.1 ile yüzde 34.9 alan Marine Le Pen’i geride bıraktı.

Emmanuel Macron Kimdir?

Emmanuel Macron, Fransa'nın “genç,zeki ve karizmatik” bir lideridir.

21 Aralık 1977’de Amiens’da dünyaya gelen Macron, 2004’te Fransa’da “Devlet adamı yetiştiren okul” diye bilinen l’ENA’dan (Ecole Nationale d’Administration) mezun oldu.

2008’de Yahudi kökenli Rothschild aile bankasında finans uzmanı olarak çalıştı. Kısa süre sonra bankanın ortağı oldu.

Ekim 2007’de lisedeki Fransızca öğretmeni, kendinden 24 yaş büyük Brigitte Trogneux ile evlendi.

Genç finansçı, Cumhurbaşkanı François Hollande’un görev süresinin ikinci yılında Ekonomi Bakanlığı’na atanınca Elysée Sarayı’na ayak bastı.

Macron yasası” olarak bilinen “büyüme, istihdam ve ekonomik anlamda şansların eşitliği” isimli yasa ile ülkede ekonomik reformların baş aktörü oldu. Ancak yüzbinlerce Fransız sokaklara inerek şiddetle bu yasayı protesto etti.

Hollande’un gözbebeğiydi. Ancak 2 yıl süren Ekonomi Bakanlığı görevinden ayrılarak Nisan 2016’da ne sağcı ne de solcu olarak adlandırdığı “En Marche” hareketini kurdu.

Napoleon Bonapart’tan sonra ülkenin en genç cumhurbaşkanı adayı olan Macron, Avrupa yanlısı, sınırlarını açık tutan ve değerlerini savunan bir Fransa inşa edeceğini belirterek, göçmen politikası konusunda her ülkenin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.

Genç siyasetçinin okuduğu prestijli okullar ve ortağı olduğu Rothschild bankasına karşın, “sisteme alternatif getirecek” halkın içinden biri olarak tanıtıldı. Kapitalizmin Mozart’ı arkasında herhangi bir parti desteği olmadığından seçim kampanyalarını Rothschild ve Lehmann Brothers yatırım banklarının mali desteğiyle yürüttü.

Seçimlerin ilk turunda 11 adayı geride bırakarak ilk sırayı alan Macron’a seçim kampanyalarının başından bu yana farklı siyasi hareketlerden ve iş dünyasından tam destek geldi.

Emannuel Macron “Cumhurbaşkanınız olmak istiyorum. Tüm Fransız halkının Başkanı. Milletçilik tehlikesiyle karşı karşıya olan tüm vatanseverlerin başkanı.” dedi.

Medyanın desteğini arkasına alan Macron, sistem karşıtı seçmeni kendine inandırmayı başardı. Tüm kamuoyu anketleri Macron’u cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda lider gösterdiğinden, seçim sonucu Fransız halkı için bir sürpriz olmadı. Ancak Macron’un ülkeyi yönetebilmesi için salt çoğunluğa ihtiyacı olacak. Şu an için Meclis’te hiç bir seçilmiş üyesi bulunmayan En Marche hareketinin haziran ayında yapılacak parlamento seçimlerinde adayları kimler olacak? Macron’u genç yaşta çıktığı bu yolda uzun bir yolculuk bekliyor

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 21:52
YORUM EKLE