Alexa
banner314

Gazze'de 400 bin çocuk travma yaşıyor

UNICEF Gazze yetkilisi Pernille Ironside, İsrail'in saldırıları nedeniyle 400'den fazla çocuğun yaşamını yitirdiği, yaklaşık 400 bin çocuğun da travma yaşadığını belirtti.

 Gazze'de 400 bin çocuk travma yaşıyor
banner327
 Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Gazze yetkilisi Pernille Ironside, İsrail'in saldırıları nedeniyle 400'den fazla çocuğun yaşamını yitirdiği, yaklaşık 400 bin çocuğun da travma yaşadığını belirtti.

UNICEF Gazze ofisinden yapılan açıklamada, BM Cenevre ofisinin basın toplantısına telefonla katılan Ironside'nin, "İsrail saldırılarında 400'den fazla çocuk hayatını kaybetti, travma yaşayan yaklaşık 400 bin çocuk ise zor bir gelecekle karşı karşıya" dediği aktarıldı.

Açıklamada Ironside'nin "Nasıl olur da ebeveynlerden, bir beşer olarak yaşamaya bile güçleri yokken, çocuklarını olumlu bir şekilde kollamalarını, gözetmelelerini, ilgilenmelerini, terbiye etmelerini bekleriz. Burada tüm aile fertlerini tek bir saldırıda kaybeden insanlar var. Eğer 7 yaşındaysan daha önceden iki savaş ve şimdi de daha fecisini yaşamışsın demektir" ifadesine yer verildi.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti. Bir ay devam eden saldırılarının ardından Filistinli gruplarla İsrail arasında dün 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı. Saldırılarda, 426'sı çocuk, 1868 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 19:46
YORUM EKLE

banner307

banner325