Alexa
banner314

Günaydın!Ancak Aklına Gelmiş,PKK'lıları İstemiyormuş...

Kandil'e doğru yola çıkan PKK hakkında Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan çok çarpıcı bir açıklama geldi.

Günaydın!Ancak Aklına Gelmiş,PKK'lıları İstemiyormuş...
 PKK'nın çözüm süreci kapsamında Kandil'e çekilmeye başlamasının ardından Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan şaşırtan bir yorum geldi.   Irak Dışişleri Bakanlığı Türkiye'den çekilen PKK'lıların, Irak topraklarına girmesine karşı olduklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki emniyet ve istikrarın bozulması tehlikesine karşı Türkiye'den çekilen PKK'lıların Irak topraklarına girmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

"Irak hükümeti, Türkiye'deki Kürt sorununun siyasi ve barışçıl yollarla çözümü konusundaki çabaları takdirle karşılıyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Bununla birlikte, Irak'ın egemenliği, toplum güvenliğinin ve istikrarının sağlanması ve başka ülkelerin iç işlerine karışmama ilkeleri gereğince, Irak hükümeti PKK'lıların Irak topraklarına girmesini kabul etmiyor" denildi.

Açıklamada ayrıca, silahlı grupların Irak'a girmesinin bölge ülkelerinin de güvenlik ve istikrarını tehlikeye sokacağı belirtilerek, Irak hükümetinin tutumunun uluslararası hukuk ilkelerine ve Irak anayasasına dayandığı vurgulandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ise daha önce yaptığı açıklamada, süreci olumlu karşıladıklarını ve "sürecin iyi bir şekilde sonuçlanması için ellerinden gelen bütün yardımları yapmaya hazır olduklarını" açıklamıştı.Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2013, 00:33
YORUM EKLE

banner307

banner313