Alexa

Habibe; "bizim için dua et anne!"

Mısırlı güvenlik güçleri, Adeviyye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtlarını katlederken Habibe de oradaydı. Mısırlı kadın gazetecinin son anlarını annesi anlattı.

Habibe;

 Katar'da yayımlanan "The National" gazetesi, Mısır'ın başkenti Kahire'de geçtiğimiz Çarşamba günü yüzlerce darbe karşıtıyla birlikte katledilen gazeteci Habibe Ahmed Abdülaziz'in annesiyle telefon mesajlarını yayımladı.

"The National"ın haberine göre, Mısır güvenlik güçleri Adeviyye ve Nahda meydanlarında devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarına müdahale ettiği sırada genç kadın gazeteci Abdülaziz de oradaydı.

Meydanda yaşananları annesine cep telefonu aracılığıyla yazan Habibe Ahmed Abdülaziz, "Orada çok asker ve polis var mı?" sorusuna, "Evet, ama tavırları da bir psikolojik savaş yürüttüklerini gösteriyor" dedi.

Çarşamba günü saat 07.30'da annesi, Habibe'ye "Nasılsın?" mesajını attı. Habibe'nin cevabı şöyle oldu: "Üç farklı ilaç aldım. Burası çok soğuk ve titriyorum. Burada büyük bir kalabalık var ve diken üstünde. Bizim için dua et, anne."

26 yaşındaki gazeteci Habibe Ahmed Abdülaziz, kısa süre sonra annesine şu mesajı gönderdi: "Ben birazdan platforma ulaşacağım. Burada tanklar var." Habibe'den bir daha ses çıkmayınca annesi, defalarca cep telefonundan aradı ve umudu kalmayınca "Habibe, lütfen bana iyi olduğunu söyle" mesajı attı. Ancak genç kız bir daha cevap veremedi çünkü o da katliamda ölen yüzlerce kişi arasındaydı.Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2012 Nisan ayından bu yana "Xpress" gazetesi için çalışan Habibe Ahmed Abdülaziz, Ramazan bayramı için ülkesi Mısır'a gitmişti. Habibe'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfasına bakıldığında, Müslüman Kardeşler'e sempati duyduğu görülüyor.

26 yaşındaki gazeteci Habibe Ahmed Abdülaziz'in Adeviyye meydanında yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

(ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 13:33
YORUM EKLE