Alexa

Hamaney'den Uyarı: Bizi vurursanız, vurulursunuz

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Pazar günü Suriye'de bir askeri üste gerçekleştirilen saldırıya işaret ederek; "Bizi vurursanız, vurulursunuz" dedi.

Hamaney'den Uyarı: Bizi vurursanız, vurulursunuz

Ali Hamaney, "Bizi vurursanız, vurulursunuz" ifadelerini kullanarak ABD ve müttefiklerini uyardı.

İran'ın dini lideri Hamaney, dün Tahran'da 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle gerçekleştirilen programda konuşma yaptı. Pazar günü Suriye'de bir askeri üste gerçekleştirilen saldırıya işaret ederek ABD ve müttefiklerini uyaran Hamaney, "Bizi vurursanız, vurulursunuz" dedi.

İran'ın farklı şehirlerinden gelmiş olan binlerce işçiye seslenen Hamaney, "ABD, bölgemizde çatışma çıkarmak için Suudileri kışkırtıyor. Neden Siyonistleri kışkırtmıyorlar? Çünkü Müslümanların Müslümanlara karşı savaşmasını istiyorlar" diye konuştu.

Geçtiğimiz Pazar gecesi, Suriye Arap Ordusu'nun 47. Tugayına, Suriye'deki hükümet için savaşan Lübnan merkezli bir uluslararası ordu olan Hizbullah’tan oluşan kuvvetler ve birliğe karşı bir hava saldırısı yapıldı. Hava saldırısında, Hama ile Humus arasında 18 İranlıyı öldüren bir yerde bir askeri üs hedef alındı. Saldırıda çoğu İranlı olmak üzere 26 kişinin öldürüldüğü bildirildi. 

Ali Hamaney Kimdir?

17 Temmuz 1939 tarihinde Meşhed, İran Şahlığı'nda dünyaya gelen Hamaney,  Genç yaşlarında dini ilimler eğitimine başladı.1963 senesinde Ruhullah Humeyni önderliğindeki İslami Hareket'e katılan Hamaney, İran İslam Devrimi'nin gerçekleşmesi ve Ayetullah Humeyni'nin sürgünden dönmesi üzerine İslam İnkılabı Yüksek Şurası üyeliğine atandı.

Ali Hamaney, 1979 senesinde Savunma Bakanı oldu.İran-Irak Savaşı'nda da görev alan Ali Hamaney,  27 Haziran 1981 tarihinde Ebuzer Camisi'ne yapılan bombalı saldırıda ağır yaralandı.

Eski İran Cumhurbaşkanı Muhammed Ali Recai'nin bir bombalı saldırıda ölmesi üzerine Ekim 1981'de yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde aday oldu ve Humeyni'nin de onayıyla 16 milyon oy alarak 3. İran Cumhurbaşkanı seçildi.

Ali Hamaney, 3 Haziran 1989 tarihinde Ayetullah Humeyni'nin vefat etmesi üzerine, 4 Haziran 1989 tarihinde Haşimi Rafsancani'nin tavsiyesi ile Uzmanlar Meclisi tarafından yeni dini lider seçildi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2018, 13:27
YORUM EKLE

banner307

banner313