Alexa

Hamas Sözcüsü: Refah'taki katliamı örtbas içindir

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in kaçırılan askerle ilgili iddialarıyla, kamuoyunu yanılttığını söyledi.

Hamas Sözcüsü: Refah'taki katliamı örtbas içindir
Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in kaçırılan askerle ilgili iddialarıyla, kamuoyunu yanılttığını söyledi.

GAZZE (AA) - Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in kaçırılan askerle ilgili iddialarıyla, kamuoyunu yanılttığını söyledi.

Ebu Zuhri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail'in kaçırılan askerle ilgili iddiası, kamuoyunu yanıltmak, insani ateşkesi ihlal etmek ve özellikle Refah'ta acımasızca gerçekleştirdiği katliamı örtbas içindir" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, gece yaptıkları ortak yazılı açıklamada, İsrail ile Hamas arasında 3 günlük insani ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. Hamas da sabah 08.00'de başlayan 72 saatlik "insani ateşkesi" kabul etmişti.

İsrail ordusunun Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkes ilanından yaklaşık 2 saat sonra ise bunu ihlal ederek, Refah kentinin doğusuna topçu saldırısı düzenlediği, ölen ve yaralananların olduğu belirtilmişti.

İsrail ordusu daha önce yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin saat 09.30'da Hamas'a ait bir tünelin devre dışı bırakılması esnasında saldırıya uğradığı iddia edilerek, "İlk belirlemelere göre olay sırasında bir İsrail askeri teröristler tarafından kaçırıldı" ifadelerine yer vermişti.

Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk ise 1 İsrailli subayın esir alındığını, ancak bunun sabah saatlerinde açıklanan ateşkesten önce gerçekleştiğini kaydetmişti.
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 23:23
YORUM EKLE

banner307

banner313