Alexa

Hedef Esed değil IŞİD

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “asker şartını” Beşar Esed rejiminin yıkılmasına bağlamasına ABD, hayır cevabı...

Hedef Esed değil IŞİD
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “asker şartını” Beşar Esed rejiminin yıkılmasına bağlamasına ABD, hayır cevabı verdi.

ABD
 Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki,  hedeflerinin Suriye’deki rejim değil Irak Şam İslam Devleti (IŞİD ) olduğunu tekrarladı.

Psaki; Başbakan Davutoğlu’nun
 "Eğer Esed rejimi hedef alınırsa,Türkiye Suriye’ye asker gönderebilir." sözlerine, Amerika’nın stratejisinin değişmediği şeklinde karşılık verdi. Psaki, "Hedef hala IŞİD. Muhalifleri (Suriye’deki) desteklemeye devam edeceğiz; ancak şuan yeni bir durum yok." dedi. Türk liderlerinin ABD öncülüğünde kurulan koalisyonda daha aktif rol almak istediklerine dikkat çeken Psaki, "Biz, bu rolün ne olduğunu ve düşüncelerini konuşuyoruz." diyerek daha fazla detaya girmek istemediğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınırda “tampon bölge” olmaz ise koalisyonda yer almayacakları şartına ise Psaki, "Görüşmelerimizde koalisyondaki ortaklarımızla alabilecekleri rol ve ihtiyaçlarına dair görüşmelerimize devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Henüz uçuşa yasak veya tampon bölge konusunda değişen bir şeyin olmadığını belirten Psaki, Türk tarafının isteğine olumsuz baktıkları mesajını verdi. 

ışid, 

ABD daha önce tampon bölge oluşturulmasının zor olduğunu ve bu nedenle düşünülmediğini dile getirmişti. Psaki, bir Türk gazetecinin Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın geçen hafta Harvard Üniversitesi’nde sarf ettiği sözleri hatırlatması üzerine de, "Bizim herhangi bir ülkenin IŞİD’i desteklediğine dair delilimiz yok." cevabını verdi. 
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 11:36
YORUM EKLE