Alexa

"Hiç bir şartı kabul etmeyiz"

Filistin Heyetinin Başkanı Ahmed, İsrail ile sürdürülen kalıcı ateşkes için hiçbir ön şartı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Fetih Hareketi'nin üst düzey yetkililerinden ve kalıcı ateşkes görüşmelerini yürüten Filistin Heyetinin Başkanı Azzam el-Ahmed, İsrail tarafının müzakerelere dönmek için ön şart dayatmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Ahmed, Kahire'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Eğer İsrail heyetinin Kahire'ye (müzakerelere) dönmek için ön şart dayattığını teyit edersek, müzakerelere devam etmek için sunulan hiçbir şartı kabul etmeyeceğiz" dedi.

İsrail heyetini, "taleplerini dile getirmek" için Kahire'ye çağıran Ahmed, İsrail tarafının hiçbir ön şart dayatma hakkının olmadığını ifade etti.

Ahmed, İsrail heyetinin Kahire'ye gelmeyeceğinin kesinleşmesi durumunda kendilerinin de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve yetkililerle istişare için Filistin'e döneceğini kaydetti.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan, 17 Temmuz'da da karadan saldırılara başlamıştı.

Filistin ve İsrail tarafının 5 Ağustos'ta ateşkes için belirlediği 72 saatlik süre Cuma günü sona ermişti. "Geçici ateşkes" süresince "kalıcı" bir ateşkesin sağlanması için İsrail ile Filistinli gruplar arasında Mısır'da müzakereler başlamıştı. Dolaylı müzakerelere, cumartesi gününün Yahudiler için "dini tatil" olduğu gerekçesiyle ara verildiği açıklanmıştı.

Bazı İsrailli yetkililer ise Gazze'den roket atıldığını iddia ederek, bu şartlarda müzakerele devam etmeyeceklerini dile getirmişti.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2014, 16:47
YORUM EKLE

banner307

banner313