Alexa

İhvan Liderlerinin Mahkemesi...

Mısır'ın başkenti Kahire'de Müslüman Kardeşler örgütünün insan öldürme ve iç savaş kışkırtmakla suçlanan üç liderinin yargılanması başlıyor.

İhvan Liderlerinin Mahkemesi...
 
Ruhani lider Muhammed Bedii ve iki yardımcısı Heyrat eş-Şater ile Reşat Bayyümi, ayrıca polis karakollarına, kamu tesislerine ve Hıristiyan mabetlerine saldırı amacıyla 'terörist' grubu kurmakla itham ediliyor.

Bugün yapılacak duruşmanın gündeminde Aralık 2012 olaylarıyla ilgili iki vaka bulunuyor. O dönemde Kardeşler liderinin çağrısı üzerine İttihadiya cumhurbaşkanı sarayı önünde eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ve karşıtları arasında çatışmalar patlak vermişti. İkinci vaka, temmuz ayında Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde yaşanan çatışma ile ilgili.

Geçtiğimiz günlerde hükümetin örgütü feshetme konusunu görüştüğüne dair haberler verilmişti. Hükümetin medya ile ilişkilerden sorumlu danışmanı Şerif Şouki, Mısır’da Müslüman Kardeşler’i yasaklamak için yasal zeminleri olduğunu açıklamıştı.

Mısır’da son günlerde örgütün yüzlerce aktivisti gözaltına alınmıştı. 

MAHKEME ERTELENDİ

Mısır'da, tutuklanan Müslüman Kardeşler (İhvan) liderlerinin duruşması mahkeme tarafından 29 Ekim'e ertelendi.

Müslüman Kardeşler liderleri, göstericileri öldürmekle suçlanıyor.

İhvan'ın üst düzey yöneticileri, Mısır'da 3 Temmuz'da yaşanan askeri darbe sonrası yapılan gösterilerden sonra tutuklanmıştı.
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 14:54
YORUM EKLE