Alexa

İnsani müdahale için delil oluşturuyor...

SMDK temsilcisi Ghadbian, Suriye hükümetinin işkencelerini gösteren fotoğrafların insani müdahale için delil oluşturduğunu söyledi.

 İnsani müdahale için delil oluşturuyor...
banner327
 Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ABD Özel Temsilcisi Najib Ghadbian, Suriye hükümetinin muhaliflere uyguladığı işkenceyi gösteren fotoğrafların ülkede insani müdahale için delil oluşturduğunu söyledi.

Najib Ghadbian, Anadolu Ajansı’nın (AA), Suriye’deki vahşeti gözler önüne seren haber ve fotoğraflarıyla ilgili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fotoğrafların rejim tarafından nasıl bir vahşetin yapıldığını ortaya koyduğunu kaydetti.

Ülkede yaklaşık 3 yıldır devam eden acımasızlığı ortaya koyan kareleri yayınladığı için AA’ya teşekkür eden Ghadbian, fotoğraflarla rejimin acımasızlığını bir kez daha gördüklerini ifade etti. Ghadbian, "Bu fotoğraflar Suriye’de insani müdahale için delil oluşturuyor. Bu rejim her türlü vahşeti geride bıraktı" dedi.

Suriye krizine siyasi çözüm bulmak amacıyla Cenevre’de düzenlenecek konferansta fotoğrafların göz önünde bulundurulacağını anlatan Ghadbian, "Bu fotoğrafların bazı şeyleri kesin olarak değiştirmesi için mücadele edeceğiz, özellikle de sorumluların kimler olduğuna dair listede" ifadesini kullandı.

-Esed rejimine karşı meşru baskı çağrısı

Öte yandan, SMDK, uluslararası topluma, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimine karşı meşru baskı yapma çağrısını tekrarladı.

Suriye ordusu tarafından gerçekleştirilen infazların "sistematik biçimde" yapıldığını kanıtlayan delillerin dün akşam yayınlanmasının ardından SMDK'dan gece geç saatlerde yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Özel Soruşturma Komisyonu'nun, görüntülerin ve insanların üzerinde uygulanan öldürme yönteminin, rejimin kurbanlara sistematik işkence ile toplu katliamlar yaptığına işaret ettiğini vurguladığı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün, rejimin sistematik bir şekilde savaş suçu işlediğini ve muhaliflerin bulunduğu bölgelerdeki sivillerin bölgeyi terk etmeleri için rastgele ateş ettiğini ortaya koyacak tam teşekküllü bir stratejinin uygulandığını keşfettiği ifade edilen açıklamada, bunun yeni bir savaş suçu olduğu ve sorumlularının yargılanması gerektiği kaydedildi.

İran ve Rusya'nın rejime yönelik desteklerinin devam etmesinin akan kanın sorumluluğuna ortak olmak ve her türlü çözümü engellemek anlamına geldiği bildirilen açıklamada, Esed'in son açıklamasında, Suriye halkının yönetimi tam yetkili geçiş hükümetine teslim etmesi talebine boyun eğmeyeceğini ve yönetimi terk etmeyeceğini belirtmesinin, Cenevre-2 Konferansı'nı ve mümkün olan her türlü siyasi çözüm girişimini başarısız kılmada ısrar ettiğini ciddi bir şekilde ortaya koyduğu ifade edildi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 12:10
YORUM EKLE